Ez kell az inflációs cél teljesüléséhez

Balog Ádám, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke nyilatkozott hétfőn az MTI-nek.

LR
2014. 10. 13. 9:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Ádám szerint több tényezőt is figyelembe kell venni az MNB monetáris politikai mozgásterének értékelésénél. A jegybank 2012 augusztusa és 2014 júliusa között jelentős mértékű, 490 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre, illetve további, nem konvencionális eszközökkel – Növekedési hitelprogram, önfinanszírozási program – segítette a gazdaság válságból való kilábalását, az inflációs cél elérésének veszélyeztetése nélkül, mondta az alelnök. Hozzáfűzte: a hazai folyamatos lazítási ciklussal szemben Lengyelországban és Romániában tartósabb ideig változatlanok maradtak a monetáris kondíciók, és csak az elmúlt hónapokban merült fel ismét a lazítási ciklus folytatása.

Az alelnök emlékeztetett: a szeptember végén megjelent inflációs jelentésben a monetáris tanács úgy ítélte meg, hogy a jelenlegi monetáris kondíciók fenntartása mellett az infláció középtávon a céllal összhangban alakulhat. Az MNB folyamatosan figyelemmel kíséri a makrogazdasági folyamatok alakulását és a nemzetközi pénzügyi piaci fejleményeket. A monetáris politika vitelére alapvetően az inflációs kilátások érdemi és tartós megváltozása lenne hatással – hangsúlyozta Balog Ádám.

A várttól elmaradó szeptemberi adatnak az inflációs kilátásokra gyakorolt hatását egyelőre nehéz megítélni, a szeptemberi előrejelzés alappályája negatív tartományba jelezte az inflációt szeptemberre. Míg a havi inflációs adatok előrejelzését természetes bizonytalanság övezi, a várttól eltérő elmozdulások hónapról hónapra ellensúlyozhatják egymást – hívta fel a figyelmet Balog Ádám. Elmondta, hogy az előző év azonos időszakához képest –0,1 százalékos harmadik negyedéves infláció csak enyhén maradt el a várttól. Az elmúlt hetek eseményei és beérkező adatai így nem befolyásolták érdemben a hazai monetáris politika mozgásterét.

Az infláció 2014 végére pozitív tartományba emelkedhet a tavaly novemberi szabályozott energiaár-csökkentés hatásának kifutásával párhuzamosan. A makrogazdasági kilátásokat átfogóan a decemberi inflációs jelentésben értékeli újra a jegybank – jelezte az alelnök. Kiemelte egyben, hogy az MNB-nek nincs árfolyamcélja, ezért tartózkodik az árfolyam közvetlen befolyásolásától. „Az árfolyam alakulása közvetve, alapvetően az inflációs és reálgazdasági kilátásokra gyakorolt hatásán keresztül befolyásolja a monetáris tanács helyzetértékelését. Az inflációs és reálgazdasági kilátások szempontjából a hosszabb távú árfolyam-tendenciák a meghatározók” – emelte ki Balog Ádám.

A Magyar Nemzeti Bank alapkamatának jelentős további csökkentését jósolták hétfői helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők a legutóbbi magyarországi inflációs adatok alapján. A Commerzbank – az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató – elemzői Londonban ismertetett napi devizapiaci körképükben úgy vélekedtek: az éves összevetésű fogyasztói árindex szeptemberben mért 0,5 százalékos visszaesése „erőteljes jelzés” arra, hogy módosulhat az MNB monetáris politikája. A múlt hónapban ugyanis nemcsak a teljes kosárra számolt éves infláció zuhant mélyen negatív tartományba, de a maginfláció is meredeken lassult. „Pontosan erre a jelzésre vártunk annak megjóslásához, hogy a monetáris tanács retorikájának változnia kell” – hangsúlyozták a Commerzbank elemzői. A ház hétfői előrejelzése szerint az alapkamat a jelenlegi 2,10-ről 1,70 százalékra csökken 2015 első negyedéig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.