Megakadályoznák a visszaéléseket

Számos változtatást hajt végre a kormány az uniós pénzosztás rendszerében.

2014. 10. 17. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szigorú feltételekkel osztja a pénzt a kormány a 2014–2020-as támogatási ciklusban, hogy megszüntesse a kimondottan a pályázati pénzekre „utazó” visszaélések lehetőségét. Korábban ugyanis tömegével kaptak támogatást azok a fejlesztési tervek, amelyeket csak azért hoztak létre, hogy lehívhassanak némi ingyenpénzt az Európai Uniótól. Gyakori eset volt az is, hogy a pozitív elbírálás alá eső pályázatot végül nem a nyertes, hanem egy harmadik fél valósította meg, vagyis a pályázó jó pénzért eladta a támogatási szerződését.

Az ügyesebbek nem a vakszerencsében reménykedtek. A jól értesültek gyakran már napokkal a kiírás megjelenése előtt tudtak a szükséges feltételekről, így a kiírás megjelenése után néhány órával sokszor a keret többszörösére nyújtottak be pályázatot. Ezzel szemben az átlagos érdeklődőknek esélyük sem volt arra, hogy az uniós fejlesztési honlapról megismert kiírás után beadványt állítsanak össze, addigra ugyanis a pályázati lehetőség túljelentkezés miatt lezárult.

– Az ilyen visszaéléseknek vet most véget a kormány – jelentette ki Csepreghy Nándor lapunknak. A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára szerint elképzelhetetlen, hogy az uniós pénzekből ezentúl olyan beruházásokat támogasson a kormány, amelyeket csak azért hoztak létre, hogy lehívhassák a támogatást.

– A cél az, hogy megalapozott, valós értéket teremtő és szükséges fejlesztéseket támogassunk – hívta fel a figyelmet a helyettes államtitkár. Ezért számos ponton szigorítják a pályázati dokumentációban szereplő előírásokat. Ott, ahol építés is kapcsolódik a fejlesztéshez, a cégnek a beruházást érvényes építési engedéllyel kell alátámasztania, az eszközbeszerzéseknél pedig komplett árajánlatokat kell csatolniuk a vállalkozóknak. Az Európai Bizottság (EB) ugyanis a legutóbbi audit során arra hívta fel a kormány figyelmét, hogy abban az esetben, ha egy cég uniós pénzből vásárol gépet, az ár az eredetinél 20-30 százalékkal magasabb lesz.

Csepreghy Nándor elmondta: igazságos és jól tervezhető pályázati rendszert épít ki a kormány, amelyben a pályázók egy évre előre megismerkedhetnek a várható feltételekkel, a valós kiírás után pedig 30 napjuk van arra, hogy felkészüljenek a beadásra. A szükséges kitöltőprogramok és dokumentumok a kiírás után húsz nappal jelennek meg, a fejlesztési terveket pedig csak a harmincadik nap után lehet elküldeni.

A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.