Hét településen vetettek ki földadót

Akik saját területükön gazdálkodnak, azoknak nem kellene fizetniük a szaktárca javaslata szerint.

2014. 12. 12. 5:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jelent veszélyt a földtulajdonosok többségére a helyi önkormányzatok adókivetési szabadsága, a november végi határidőig összesen hét település jelezte, hogy a földet felveszik a 2015-ben megadóztatott tételek listájára – hívta fel lapunk figyelmét Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára. Ugyanakkor megjegyezte: az adótörvény „finomhangolásáról” továbbra is folyik a szakmai egyeztetés a nemzetgazdasági tárca és az agrárminisztérium között. Elmondása szerint a tárca célja, hogy a helyi önkormányzatok azoktól a földtulajdonosoktól ne szedhessék be az adót, akik maguk művelik a termőföldjüket.

Ezzel a minisztérium legnagyobb félelmét is ki lehetne zárni, miszerint a földadó hozzájárul a vidék elnéptelenedéséhez. Hiszen azokat a hátrányos térségben élő tulajdonosokat nem érintené a helyi intézkedés, akik megélhetésének a föld az alapfeltétele. Nagy István elmondta: a gazdasági tárca szerint az elmúlt 25 év kellő bölcsességgel és tapasztalattal ruházta fel az önkormányzatokat arra nézve, hogy milyen adót lehet bevezetni és milyet nem. – Egy évünk van arra, hogy egyezségre jussunk a gazdasági tárca szakembereivel a kérdésben, 2015. november végéig ugyanis már nem vezethetnek be újabb adót a települések – jegyezte meg.

A tárca korábban a szakmaközi szervezetekről és az agrárpiaci szabályozás egyes kérdéseiről szóló jogszabály megváltoztatását kezdeményezte, a termőföld mellett pedig például az élő állatot és az agráriumban használt eszközöket, berendezéseket is adókivetési „tiltólistára” helyezte volna. Az álláspont azóta változott. – Nem lehet minden tárgyra és eszközre kitérni a törvénymódosításban, ráadásul más ágazatok is elkezdhetik felsorolni a tiltólistára javasolt tételeket, így végeláthatatlan és követhetetlen törvényt alkotnánk – tette hozzá.

Maár András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) főtitkárhelyettese egy csütörtöki konzultáción arra hívta fel a figyelmet, hogy vélhetően ott vezetik be a földadót, ahol a legnagyobb a szegénység, és más forrásból nem tud bevételhez jutni az önkormányzat. Információi szerint vannak települések, ahol aranykoronánként 150–200 forintos teherrel számolnak, míg máshol hektáronként 5–6000 forintot vetettek ki a földtulajdonosokra. Szerinte esetenként komoly problémák elé állítja az önkormányzatokat az intézkedés, osztatlan közös tulajdonú földeknél például szinte lehetetlen az adó behajtása.

A szervezet a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban eközben arra kérte a kormányt, hogy enyhítse a földművelésügyi tárca jövő évi költségvetését érintő zárolást. A nyáron készült tervezetben a minisztérium Folyó kiadások és jövedelemtámogatások fejezetére 82,6 milliárd forintot különített el a kormány, a december kilencedikén elfogadott költségvetési törvényben azonban csak 77,7 milliárd forint szerepel. A MOSZ szerint ez az összeg biztosította volna az 1200 hektár felett gazdálkodó – támogatásmegvonással sújtott – állattenyésztők kompenzációját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.