Nagyon meg akarják állítani az olajár zuhanását

Június óta több mint 50 százalékkal esett a kőolaj világpiaci ára.

TK
2015. 01. 10. 22:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Haszan Róháni iráni államfő szombaton fogadta az egynapos teheráni látogatáson tartózkodó Nicolás Maduro venezuelai elnököt, aki az OPEC több más tagállamát is felkeresi még, köztük Szaúd-Arábiát, hogy megvitassa partnereivel a kőolajpiacon kialakult helyzetet.

„Az azonos álláspontot képviselő OPEC-tagállamok együttműködése minden kétséget kizáróan lehetővé teheti bizonyos erők OPEC elleni terveinek semlegesítését és a kőolaj árának elfogadható szinten történő stabilizálását 2015-ben” – jelentette ki Róháni a venezuelai kollégájával tartott megbeszélésen.

Irán és Venezuela egyaránt tagja az OPEC-nek, és mindkét ország gazdaságára súlyos csapást már a kőolaj világpiaci árának csökkenése. A teheráni és a caracasi vezetés is élesen bírálja Szaúd-Arábiát, az OPEC legnagyobb olajtermelő tagországát, hogy nem hajlandó beleegyezni a termelés csökkentésébe, amely révén megállíthatnák az árak zuhanását.

Irán rendelkezik a világ legnagyobb földgáz- és a negyedik legnagyobb kőolajtartalékával, ám kitermelési kapacitása nagyon szűkös a vitatott atomprogramja miatt elrendelt nemzetközi szankciók következményeként. A világ legnagyobb kőolajtartalékát birtokló Venezuela súlyos recesszióba süllyedt, és az olajárak zuhanása miatt nem várható a növekedés beindulása.

Elemzői vélemények szerint Szaúd-Arábia a magasabb kitermelési költségű forrásoktól – mindenekelőtt az amerikai palaolajtól vagy a mélytengeri brazil kitermeléstől – próbálja védeni saját piaci részesedését azzal, hogy nem hajlandó csökkenteni a kitermelést.

Az arab világban, például Szaúd-Arábiában és Kuvaitban, a kőolaj hordónkénti kitermelési költsége 8-10 dollár, míg más jelentős termelők, például Oroszország vagy Venezuela, költségei ennek a többszöröse, elérheti akár a 30 dollárt is. Az amerikai palaolaj kitermelés határköltsége még ez utóbbi értéket is meghaladja.

Június óta több mint 50 százalékkal esett a kőolaj világpiaci ára, az erős túlkínálat és a gyenge kereslet kölcsönhatásának, illetve a gyenge világgazdasági növekedés hatására. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj ára 50,08 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate amerikai könnyűolajfajtáé pedig 48,21 dolláron fejezte be a hetet.

Az árháború első amerikai áldozataként a héten csődvédelmet kért egy kisebb palaolaj-kitermelő texasi cég, a WBH Energy nevű vállalat, amely 50 millió dolláros adósságot halmozott fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.