Tizenegy éve nem volt ilyen alacsony az álláskeresők száma

Tavaly novemberben 408 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, ami 8,5 százalékos csökkenés.

MA
2015. 01. 22. 17:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szolgálat honlapján elérhető adatok szerint 2014 novemberében 408,3 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, ami jelentős, 8,5 százalékos csökkenés az előző év azonos hónapjához képest. Novemberben a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 9,4 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 6,1 százalék.

2014. novemberben a nyilvántartásban 53,5 ezer pályakezdő szerepelt, arányuk az összes álláskereső között 13,1 százalékot tett ki, legtöbbjüknek, 41,9 százalékuknak legfeljebb általános iskolai végzettsége volt.

A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma novemberben 101,2 ezer volt, az összes álláskeresőhöz viszonyítva 24,8 százalék volt az arányuk. Számuk az előző hónaphoz képest enyhén nőtt, de nagymértékben, mintegy 40 ezerrel csökkent a 2013 novemberéhez képest.

A 2014. decemberi zárónapon 391 ezer álláskereső szerepelt az NFSZ regiszterében, a novemberinél 4,2 százalékkal, 17 ezerrel kevesebb, a 2013. decemberi szinthez viszonyítva pedig 5,6 százalékkal, 23,2 ezerrel volt alacsonyabb a számuk.

Az év utolsó hónapjában a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 8,9 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 5,6 százalék.

A legalacsonyabb értékekkel továbbra is Győr-Moson-Sopron megye (2,7, illetve 1,8 százalék) rendelkezett, emellett kedvező munkaerő-piaci mutatókkal rendelkezett Budapest és Vas megye is.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliek száma a 15–74 éves korosztályban 2014. szeptember–novemberben 320,7 ezer volt. Ez alapján a munkanélküliségi ráta 7,2 százalék, 2 százalékponttal alacsonyabb az előző év azonos időszakához képest.

Az NMH jelentése szerint tavaly decemberben 48,7 ezer pályakezdő szerepelt a nyilvántartásban, arányuk az összes álláskereső között 12,5 százalék volt. A legtöbb pályakezdő fiatalt továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben tartották nyilván. A pályakezdők összes álláskeresőn belüli aránya a fővárosban és Győr-Moson-Sopron megyében volt a legalacsonyabb, 6,5 és 7,8 százalék.

Tovább csökkent a tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma 2014 decemberében. A 98,6 ezer tartós állás nélküli volt az összes álláskereső között, arányuk 25,2 százalékot tett ki. Számuk egy hónap alatt mintegy 3, egy év alatt 23 százalékkal mérséklődött.

2014 decemberében a foglalkoztatók összesen 77,7 ezer üres álláshelyet jelentettek be, amely az előző hónaphoz képest 41,1 százalékkal több. Az újonnan bejelentett állások közel 87 százalékához igényeltek a foglalkoztatók támogatást. A legtöbb új munkaerőigény Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyébe koncentrálódott, ezeken a területeken jelentették be az állások 37,1 százalékát. Összességében 2014 decemberében 144,2 ezer álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből a zárónapon 57,7 ezer maradt üres, betöltetlen.

Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma egy hónap alatt jelentősen, 61,4 százalékkal 67,6 ezerre bővült, amelyből 66,1 ezer a közfoglalkoztatás valamely eszközét takarta.

A tárgyhónapban az újonnan bejelentett, nem támogatott álláshelyek száma 10,1 ezret tett ki.

Decemberben, akárcsak a korábbi hónapban, a nem támogatott állások elsősorban a mechanikaigép-összeszerelő, az egyszerű ipari, az egyszerű szolgáltatási és szállítási, bolti eladó és szakács foglalkozásokra vonatkoztak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.