Mégsem szűnik meg a roamingdíj?

Az Európai Tanács szerint több idő kell a barangolási tarifák kivezetésére.

Bodacz Péter
2015. 02. 23. 5:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valószínűleg mégsem vezetik ki az idén az uniós távközlési piacról a roamingtarifákat a távközlési szolgáltatók: az ezt célzó, az elmúlt években hozott uniós döntések szerint az EU-ban tevékenykedő operátorok az év végétől a belföldön is érvényes tarifákat lettek volna kötelesek alkalmazni külföldi mobilhasználat – telefonálás és internetezés – esetén, ám egy friss európai tanácsi előterjesztés a határidőt három évvel tolná ki. Mint arról a Reuters hírügynökség beszámolt, az európai döntéshozatalban fontos szerepet játszó testület javaslata azzal érvel, hogy a mobilszolgáltatóknak több idő kell az új árstruktúra következtében megváltozó piaci körülményekhez való alkalmazkodásra.

Tény: a barangolási díjak eltörlésével jelentős bevételkiesést lesznek kénytelenek elviselni a társaságok, hiszen külföldi telefonhasználat esetén – tarifacsomagtól függően – a hazai árak többszörösét kell megfizetni. A tarifarendszer hatósági átszabása okozta kihívásokra ugyanakkor a nagy, a közösség több országában is jelenlévő társaságok könnyebben tudnak majd reagálni, hiszen a szolgáltatás nyújtásához szükséges saját infrastruktúra lényegében adott. Mint a hírügynökség írja, benne van a pakliban az is, hogy az operátorok a kieső bevételeket a belföldi tarifák megemelésével próbálnák pótolni, amitől főként a kelet-európai országok tartanak.

Az Európai Bizottság ugyanakkor továbbra is a díjak mihamarabbi mérséklése mellett van. – Várjuk az Európai Tanács javaslatát, amely azonban félő, hogy nem elég ambiciózus – fejtette ki a Reuters kérdésére az unió egységes digitális piacáért felelős biztosa. Andrus Ansip szerint a roamingdíjak rendszere egy rossz pénzügyi döntés következménye, ami lényegében azt üzeni a távközlési ügyfeleknek, hogy külföldön ne használják a szolgáltatásokat. A korábbi észt miniszterelnök hangsúlyozta, bízik a tárgyalások sikerében, amelynek során sikerül olyan döntést hozni, amely mind a távközlési piac szereplői, mind pedig a fogyasztók számára kedvező eredménnyel végződik.

Tavaly áprilisban az Európai Parlament nagy többséggel hozott döntést arról, hogy a roamingdíjakat decembertől eltörlik. Az erőteljes közösségi szintű szabályozás egyébiránt többéves múltra tekint vissza, ugyanis ezen a területen nem működött a piac önszabályozása: néhány évvel ezelőtt még teljesen általános volt, hogy egypercnyi telefonhívásért akár több száz forintot kellett fizetni, míg egy megabyte-nyi mobil adatforgalom több ezer forintba is kerülhetett. A szigorú szabályozásnak tulajdoníthatóan ma az uniós tagállamokon belül barangolva megabyte-tonként bruttó 78,3 forintot kell fizetnie egy hazai szolgáltató ügyfelének, míg a percdíj indított hívásnál 74, fogadott hívásoknál pedig 19,5 forint. Egy roaming SMS ára 23,5 forint. Az elmúlt években – összhangban a szabályozással – a barangolási díjak júliusban, a nyári szezon kezdetén mérséklődtek, a társaságok ekkorra időzítették a külföldi mobilhasználattal kapcsolatos további kedvezményeiket is. A piaci várakozások szerint ez azonban az idén elmarad. A tanács elé terjesztett javaslat egyébiránt minimális kedvezményt tartalmaz: külföldi mobilinternetezés esetén napi öt gigabyte adatforgalom a hazai áron járna. Ez alapesetben akár 250, csatolmányt nem tartalmazó e-mail fogadására is elegendő lenne, ugyanakkor az okostelefonos applikációk automatikus frissítései miatt szinte azonnal elpárolog ez az adatkeret.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.