Pénzügyileg stabilnak látja Magyarországot az ÁKK vezetője

Barcza György szerint az alacsony forintkamatok az állam kiadásait akár százmilliárd forinttal is csökkenthetik.

RZ
2015. 02. 25. 7:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alacsonyabb kamatszintről szólva azt mondta: míg 2011–12-ben 1300 milliárd forint volt a költségvetés kamatkiadása, az idei költségvetésben már csak 1150 milliárd forint szerepel. Ha kevesebb pénzt kell a kamatokra fordítani, nő a költségvetési politika mozgástere – fejtette ki.

Hozzátette, a felszabaduló összeget más célokra vagy adócsökkentésre lehet fordítani. Előrevetítette: további csökkenés is lehet, mert a forintkamatok tavalyi alacsony szintje 2015-ben, 2016-ban, de még 2017-ben is csökkentheti a kamatkiadásokat.

Az államadósságról azt mondta: 2010-ben 81 százalék volt a GDP-arányos adósságráta, de ha belevesszük az eladósodott állami vállalatokat, mint a MÁV és a BKV, akkor ez 83-84 százalékról indult. Tavaly, tavalyelőtt tartottunk 77,3 százaléknál, a tavaly év végi 314,89 forintos euróárfolyam mellett, ha az aktuális 306 forinttal számolunk, akkor 76 százalék körül van az adósságráta – mondta.

Barcza György szerint ha a forintárfolyamban nincs jelentősebb romlás, 75 százalék közelében lehetünk az év végén, ami azt jelenti, hogy ennek a politikai ciklusnak a végére elérhető a 70 százalék körüli adósságráta.

Az államadósság-kezeléssel összefüggésben azt emelte ki, hogy jövőre kell nagyobb tételben törleszteni, 5,5 milliárd eurós devizaállomány jár le, közte a 2008-as EU–IMF-megállapodás keretében felvett hitel utolsó részlete is.

Arra, hogy a nemzetközi hitelminősítők még mindig a spekulatív kategóriában tartják az országot, azt mondta, szerinte a valódi ok nem a gazdasági folyamatokban keresendő, hanem a bankadóban és a pénzügyi szektort terhelő adókban. Úgy vélte, ebben most a kormányzat előrelépett, és az sincs kizárva, hogy tavasszal az Országgyűlés elfogad egy újfajta szabályozást. „Amennyiben ez bekövetkezik, úgy gondolom, hogy mondjuk a Moody’s július 10-i ülésével bezárólag jó esély van legalább egy felminősítésre. Ha csak az őszi adótörvényekben lesz bankadó-módosítás, akkor a hitelminősítők is kivárhatnak” – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.