Március 15-én lép életbe a kereskedelemben a vasárnapi pihenőnap bevezetését előíró törvény. Az adventi időszakban és egy-egy vasárnap kivételével a jövő hét vége után hat napra szűkül a bevásárlásra fordítható idő. A kétszáz négyzetméteresnél kisebb alapterületű üzletek mentesülnek a korlátozás alól, ha a tulajdonos vagy egyik családtagja áll be a pult mögé.
Az új előírások szerint a kizárólag pékárut és tejterméket értékesítő szaküzletek vasárnap és munkaszüneti napokon 5 és 12 óra között lehetnek nyitva, az újságosok és a virágüzletek 6-tól 12-ig, a sportlétesítményekben lévő boltok pedig e napokon a rendezvénnyel egy időben működhetnek. A vasárnapra elrendelt boltbezárás nem érinti a gyógyszertárakat, a benzinkutakat, a repülőtéri boltokat, a vasúti és autóbusz-pályaudvarokon lévő üzleteket, továbbá a büntetés-végrehajtási, valamint az egészségügyi intézményekben és katonai objektumokban lévő egységeket. Nem kell bezárniuk vasárnaponként a piacoknak és a szabadtéri vásároknak sem, emellett a kötelező bezárás nem érinti a kereskedőket kiszolgáló szolgáltatókat sem. Mivel súlyos károkat okozna a turizmusnak, ezért a tilalom nem vonatkozik azokra a vállalkozásokra sem, amelyek szálláshely-szolgáltatással vagy vendéglátással foglalkoznak, illetve ehhez kapcsolódó tevékenységet folytatnak. Ugyanezen elv alapján kivételt képeznek a világörökségi területeken lévő üzletek is, valamint a kulturális tevékenységet és a fürdőszolgáltatást kiszolgáló kereskedések is. Vasárnap azonban az interneten leadott rendeléseket nem teljesíthetik az áruházak.
A kereskedelmi vállalatok változatos módszerekkel igyekeztek felkészülni a szünnapra. Az Országos Kereskedelmi Szövetségtől megtudtuk, a cégek egy része létszámstopot rendelt el az utóbbi hónapokban. A munkáltatók a megüresedő álláshelyekre már eddig sem vettek fel új alkalmazottakat, inkább munkatársakat csoportosítottak át. A vasárnapi bezárás a plázákra is vonatkozik. A Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége a távirati irodával azt közölte, a hazai üzletközpontok közül több március 15. után is fogadja a látogatókat vasárnaponként. Azok a plázák például biztosan kinyitnak, amelyekben van mozi, de egyre több filmszínház nélkül működő épület is üzemelni fog a hét utolsó napján. A szervezet eddigi információi szerint a 22 fővárosi pláza közül négy olyan bevásárlóközpont is kinyit, amelyben nem üzemel mozi, a 28 vidékiből pedig hat mozi nélkül működő üzletház tervezi ugyanezt. A korlátozás nem érinti a plázákban található éttermeket, kávézókat, patikákat, szépségszalonokat, fitnesztermeket és utazási irodákat. A plázák többsége főként csütörtöktől tervezi meghosszabbítani a nyitva tartást este tíz óráig, de várakozásaik szerint szombatonként lesz majd a legnagyobb tolongás a boltokban.
Megszűnő plázajáratok
Az üzletek vasárnapi zárva tartásáról rendelkező törvény március 15-i hatálybalépésével egy időben a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) buszjáratain minden vasárnap az ünnepnapi menetrendet léptetik életbe – közölte lapunkkal a fővárosi társaság. A jövőben a kék autóbuszok vasárnaponként nem érintik a zárva tartó bevásárlóközpontokhoz tartozó megállókat. Mindez a Csepel és Szigetszentmiklós, illetve Budatétény között közlekedő 38-as, a 38A-s és a 238-as, valamint a 138-as járatra érvényes. Az intézkedés érinti még a Budaörs és Törökbálint közötti 140B jelű, a Békásmegyer és Rákospalota útvonalon járó 204-es, továbbá a Solymárt Óbudával összekötő 218-as autóbuszt. A zárva tartási törvény miatt más buszok menetrendje is módosul, a 48-as villamos vasárnaponként nem közlekedik. A változásokról a BKK-honlap részletes tájékoztatást ad.