Éves összevetésben januárban 1,4 százalékkal, februárban 1,3 százalékkal, márciusban pedig 2,7 százalékkal zsugorodott a GDP. Az idei első negyedévben 1,9 százalékkal esett vissza a gazdaság teljesítménye, az első négy hónapot tekintve pedig 2,5 százalékos a csökkenés mértéke. Az áprilisi megugrást a minisztérium részben annak tudja be, hogy a tavalyi bázis viszonylag magas volt.
Havi összevetésben januárban 1 százalékkal, februárban és márciusban 0,9-0,9 százalékkal, áprilisban pedig 0,8 százalékkal csökkent a GDP. A feldolgozóipar, a bányaipar, a teherszállítás, az építőipar és a kereskedelem gyenge teljesítménye mellett az általános forgalmi adóból és az importadókból befolyó összegek csökkenése is lefelé húzta a GDP-t.
A reálbérek gyorsuló ütemű csökkenésével párhuzamosan mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumene, esett a tőkeberuházások értéke, valamint csökkent a kőolaj- és földgázexport – mutatott rá a minisztérium.
Az orosz gazdaság gyengeségét jól mutatja, hogy májusban négyhavi mélypontra süllyedt az orosz feldolgozóipari aktivitás az HSBC befektetési bankcsoport hétfőn közölt beszerzésimenedzser-indexe szerint. A mutató értéke 47,6 pontra csökkent az áprilisi 48,9 pontról, egyre inkább távolodva a növekedést és a visszaesést elválasztó 50 ponttól. A kibocsátás, az új megrendelések és a foglalkoztatottság is csökkent, ugyanakkor a két számjeggyel mérhető infláció elindult lefelé. Oroszországban a feldolgozóipar adja a hazai össztermék mintegy 16 százalékát.
A washingtoni központú intézmény hétfőn ismertetett jelentésében rámutatott arra, hogy az elmúlt hónapokban fokozatosan emelkedett az olajár, erősödött a rubel és lassult az infláció. A Világbank legújabb előrejelzése szerint az idei orosz hazai össztermék (GDP) 2,7 százalékkal zsugorodik az előző, áprilisi becslésben szereplő 3,8 százalék helyett.
A Világbank úgy véli továbbá, hogy az orosz gazdaság jövőre már 0,7 százalékkal nő az áprilisban várt 0,3 százalékos csökkenéssel szemben. A bank azzal számol továbbá, hogy idén átlagosan 58 dollár, jövőre 63,6 dollár lesz a kőolaj világpiaci átlagára. A múlt héten a Moody’s Investors Service javított az orosz gazdaság kilátásain. A nemzetközi hitelminősítő legújabb előrejelzése szerint az orosz GDP idén 3 százalékkal zsugorodik az általa eddig várt 5,5 százalék helyett.