Egymilliárd euró összegű hitelkeretet biztosítanak számunkra

Magyarország 500 millió euró összegű hitelszerződést kötött az EIB-vel.

MTI
2015. 06. 29. 18:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter bejelentette azt is, hogy a 2014–2020 közötti programozási időszakban az EIB összesen egymilliárd euró összegű hitelkeretet biztosít Magyarország számára.

Az 500 millió eurós hitelkeretet az európai uniós célkitűzésekkel összhangban két nagy területre koncentrálják: az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Programhoz (IKOP), illetve az úgynevezett Európai Hálózatfinanszírozási Eszközhöz kapcsolódó, olyan projektek megvalósítását tervezik, amelyek Magyarország nemzetközi közúti vasúti és vízi úti elérhetőségének javítását, illetve a városi közlekedés, és az elővárosi vasúti közlekedés fejlesztését szolgálják – ismertette Varga Mihály.

Hozzátette: a Környezet- és Energiahatékonysági Operatív Programhoz kapcsolódóan a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodást, a települési vízellátás, szennyvízelvezetés és -tisztítás fejlesztését, a hulladékgazdálkodási feladatok hatékonyabb ellátását, természetvédelmi fejlesztéseket és energiahatékonyságot növelő beruházásokat szeretnének elősegíteni.

A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: a most megkötött, első, 500 millió euró értékű hitelszerződés forrásait három éven belül lehet felhasználni az uniós projektek társfinanszírozására. Varga Mihály hangsúlyozta: az EIB a magyar állam fontos partnere mind fejlesztési, mind finanszírozási szempontból.

Mint elmondta, az EIB 1990 óta helyez ki hiteleket Magyarországon, elősegítve ezzel a gazdaság uniós felzárkózását. Magyarország uniós taggá válása, 2004 májusa óta már részvényesként működik együtt az Európai Beruházási Bankkal – emlékeztetett Varga Mihály.

Az EIB-források lehetővé teszik a gazdaságfejlesztési célokat szolgáló beruházások költségvetési kiadásainak hosszú lejáratú, alacsony kamatozású finanszírozását, miközben a meglévő és folyamatosan csökkentendő államadósság szerkezete is kedvezőbbé válik.

Varga Mihály felhívta a figyelmet arra, hogy a bank nemcsak a hitelszerződések révén, hanem a gazdaságfejlesztési kérdésekben, az uniós források lehívása és felhasználása során nyújtott szakértői segítségével is hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország közelebb kerüljön gazdaságpolitikai céljainak megvalósításához.

Emlékeztetett arra, hogy a 2014–2020-as ciklusban soha nem látott uniós fejlesztési lehetőségek nyílnak meg: összesen több mint 34 milliárd euró értékű uniós támogatás érkezik Magyarországra, ami a szükséges hazai társfinanszírozással együtt mintegy 12 ezer milliárd forintos fejlesztést jelent a következő években. Ennek lehívása és hatékony felhasználása kiemelt érdek, e célkitűzésnek ad hátteret az EIB-vel aláírt szerződés.

Baranyay László, az EIB alelnöke az aláírás előtt kiemelte: a szerződésnek az EIB számára is nagy jelentősége van. A bank hiteleket nyújt, hitelnyújtással egészíti ki az uniós támogatásokat, és szakmai tanácsadással is támogatja azon projektek létrehozását, amelyek az egyes országok működését, stabilitását, gazdasági növekedését, a foglalkoztatás szinten tartását és növelését szolgálják – fejtette ki.

Magyarország esetében e források nagysága viszonylag jelentős a nemzetgazdaság összteljesítményéhez képest, nagy nemzetgazdasági hatással bírnak a projektek, amelyek ezek felhasználásával valósulnak meg.
Baranyay László ismertette: az EIB nemcsak a kohéziós projektek megvalósítását szolgálja, hanem már előrehaladott állapotban van a strukturális alap kiegészítő finanszírozásának szerződése is, amit várhatóan még az idén aláírnak.

Kiemelte: „az 500 millió, illetve összességében egymilliárd euró, összesen mintegy 9 milliárd eurónyi beruházás finanszírozását teszi lehetővé”. A finanszírozott projektek jó része foglalkoztatási hatással is jár, jelentős része a gazdaság háttérágazatainak fejlődését szolgálja, emellett a klímaprobléma mérséklését, megoldását elősegítő beruházások finanszírozásában is szerepe lesz a hitelcsomagnak.

Baranyay László elmondta: fontos szempont, hogy a finanszírozás mellett a megfelelő projektek kialakítását és a döntés felgyorsítását, illetve a döntés után a gyors végrehajtást is elősegítik a támogatások. Úgy vélte, a Magyarországnak nyújtott hitelkeret segíti annak a növekedési pályának a fenntartását, amelyen Magyarország halad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.