Paks 2: évi százmilliárdos veszteséget termelhet

Jávor Benedek szerint a paksi bővítés sohasem fog megtérülni.

MTI
2015. 06. 22. 12:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jávor Benedek azt mondta, ezek az iratok alátámasztják, hogy létezik olyan tanulmány, amelyik elemzi a paksi bővítés pénzügyi, környezeti, villamosenergia-rendszerbe illeszthetőségi kérdéseit, de a kormánynak „igen jó oka van, hogy ezeket ne hozza nyilvánosságra”.

Az ellenzéki politikus közölte, hogy egy, az MVM belső köreiből származó két oldalas dokumentumban a cég belső szakmai grémiuma javaslatokat tesz a 2014 májusi, aktualizált megvalósíthatósági tanulmányról. Ennek alapján a tanulmány elképesztően alacsony színvonalú, elemi szempontokat sem vesz figyelembe, téves, illetve idejét múlt előfeltevésekből indul ki, nem számol reális piaci feltételekkel, nem vizsgálja a rendszerbe illeszthetőség kérdéseit.

Jávor Benedek az „akadémiai körökben” készült két további dokumentumról azt mondta, azok egyike egy négy oldalas elemzés, amelyik alapján a Paks 2 beruházás során létrejövő, 2400 megawatt villamosenergia-termelő kapacitás nem illeszthető bele a magyar villamosenergia-termelő rendszerbe. Ha megvalósul, akkor súlyos járulékos beruházásokat fog igényelni, például egy szivattyús energiatárolót kell létesíteni. Paks 2 a meglévő paksi blokkokat fogja kiszorítani a termelésből, amelyek a jelenlegi kilencven százalékos kihasználtság helyett kevesebb mint hetven százalékos kihasználtságon dolgoznak majd. Szavai szerint bizonyos időszakokban a négyből két vagy akár három blokkot is le kell majd állítani, hogy „ne essen szét a magyar villamosenergia-rendszer”. Miközben az új erőmű százmilliárd forintos nagyságrendű éves veszteséget fog termelni, a jelenlegi profitábilis paksi blokkokat is veszteségessé teszi majd.

Egy egy oldalas, elmondása szerint szintén MTA-s körökből származó dokumentumra hivatkozva azt mondta, a párhuzamosan futó hat blokk hűtővízellátása sem oldható meg problémamentesen. A visszaeresztés súlyos hőterhelést fog okozni a Paks alatti Duna szakaszon, ami várhatóan az országhatárig érezteti a hatását; 30 fok fölé fog emelkedni a Duna hőmérséklete, ami vagy jelentősen átalakítja a folyó élővilágát vagy pedig ennek elkerüléséért időről időre le kell majd állítani valamelyik blokkot. Jávor Benedek a „titkos” dokumentumot a blogján tette nyilvánosan elérhetővé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.