Új gázvezeték tervén dolgozik az OMV és a Gazprom

A korábban tervezett Nabucco gázvezeték vonalán orosz gázt szállítanának a Kaszpi-tenger térségéből Európába.

MTI
2015. 06. 12. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újság úgy tudja, a tárgyalások egyik vezetője Reinhard Mitschek, a Nabucco Gas Pipeline International GmbH (NIC) korábbi ügyvezető igazgatója.

A Die Presse megjegyezte, hogy miközben az OMV nem kommentálta az értesüléseket és feltétlenül titokban akarja tartani a tárgyalásokat, a Gazprom orosz állami földgázipari óriásvállalat maga hozott nyilvánosságra egy fényképet, amelyen a megjegyzés szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója, Rainer Seele, a Wintershall olaj- és gázipari konszern korábbi vezérigazgatója, akit nemrég neveztek ki az OMV vezérigazgatójának is, valamint Mitschek folytat tárgyalásokat június 3-án a „jövőbeli együttműködésről”.

A Nabucco gázvezetéket az orosz gáztól való függőség csökkentése érdekében építették volna, a projektet 2013-ban függesztették fel Azerbajdzsán vonakodása miatt. Az előzetes tervek alapján a vezeték Türkmenisztánon és Azerbajdzsánon keresztül évi 26-32 milliárd köbméter gázt juttatott volna a nyugat-európai országokba.

A vezeték alternatívájaként Oroszország a Déli Áramlat gázvezetékprojektet dolgozta ki, amely révén Ukrajnát elkerülve szállítottak volna orosz gázt Európa déli része felé. A projektet azonban tavaly decemberben leállították, és helyette Moszkva a Török Áramlat építését szorgalmazza.

Ez utóbbi a tervek szerint évi 63 milliárd köbméter gázt szállítana 2020-tól. A Die Presse úgy tudja, a Gazprom a török–görög határig vinné el a gázt, ahonnan az Európai Uniónak kellene az új vezetéken keresztül a továbbszállításról gondoskodnia. Erről folyhattak a tárgyalások a Gazprom és az OMV illetékesei között – véli a lap.

Az osztrák lap szerint egyelőre azonban még abban sincs végleges döntés, hogy Törökországon vagy Bulgárián keresztül húzódjon a Török Áramlat. Brüsszel azt szorgalmazná, ha az EU-tagállam Bulgárián át juttatnák a gázt Európába. Az osztrák lap orosz parlamenti forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a Gazprom az orosz parlament energiaügyi bizottságának ülésén azt mondta: a Török Áramlat gázvezetéket a Fekete-tengerben először csak addig a pontig építik ki, ahonnan mind Törökország, mind Bulgária irányába lehetséges a folytatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.