Csökkent a munkanélküliség tavasszal

126 ezerrel többen dolgoztak április és június között, mint egy évvel korábban.

MTI
2015. 07. 29. 9:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 15–64 évesek között a foglalkoztatottsági arány 2,5 százalékponttal javult, és elérte a 63,8 százalékot.
A férfiak foglalkoztatottsága nagyobb mértékben, 3,3 százalékkal bővült, így elérte a 2 millió 261 ezret. A 15–64 éves női foglalkoztatottak száma 2,7 százalékkal, 1 millió 906 ezerre nőtt.

A korcsoportok közül legnagyobb mértékben, 3,8 százalékponttal, 45,1 százalékra nőtt az 55–64 éves korosztály foglalkoztatási rátája, miközben a 15–24 éves korosztályé 2,1 százalékponttal, 25,2 százalékra, a 25–54 éves csoporté 1,8 százalékponttal, 80,6 százalékra emelkedett.

A foglalkoztatás szintje a 15–64 évesek körében valamennyi régióban emelkedett, a legjelentősebben – 4,6 százalékponttal – Észak-Magyarországon. A foglalkoztatási ráta Közép-Magyarországon és Nyugat-, illetve Közép-Dunántúlon volt a legmagasabb, mindhárom régió esetében meghaladta a 67 százalékot, Észak-Alföldön pedig a legalacsonyabb, 58,6 százalék.

A 20–64 éves korcsoport esetében – amely az Európa 2020 stratégiában meghatározott foglalkoztatási célok alakulásának megfigyelési köre – a foglalkoztatási ráta 2,4 százalékponttal, 68,7 százalékra nőtt. Az Európai Unió 2020-ra 75 százalék célértéket tűzött ki, Magyarországon jelenleg a korcsoportra vonatkozó foglalkoztatási ráta a férfiaknál 75,7, a nőknél 62 százalék – közölte a KSH.

Az előző három hónapos, március–májusi időszakkal összehasonlítva 10 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma és 0,2 százalékponttal javult a munkanélküliségi ráta.

A 15–74 éves korosztályban a munkanélküli férfiak száma 28 ezerrel, 164 ezerre, munkanélküliségi rátájuk 1,3 százalékponttal, 6,7 százalékra csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A nők munkanélküliségi aránya ennél kisebb mértékben, 1,1 százalékponttal, 7,1 százalékra mérséklődött, a munkanélküli nők száma 21 ezerrel, 147 ezerre csökkent.

Az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak, a 25–54 évesek körében 1,1 százalékponttal, 6,1 százalékra csökkent a munkanélküliség. Az 55–64 évesek között 1 százalékponttal, 5,8 százalékra javult a ráta. A munkanélküliek csaknem ötöde a 15–24 éves korosztályból került ki, e korcsoport 17,8 százalékos munkanélküliségi rátája 2,9 százalékponttal lett alacsonyabb, mint egy évvel korábban.

A munkanélküliség mind a hét statisztikai régióban csökkent, a Nyugat-Dunántúlon 1,2 százalékponttal alacsonyabb, 3,6 százalékos volt a ráta, míg az Észak-Alföldön az 1,5 százalékpontos javulás ellenére is 11,2 százalékos a munkanélküliség.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint 2015. június végén 367 ezer volt a nyilvántartott álláskeresők létszáma, 16,3 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A munkanélküliek 48,5 százaléka tartósan munkanélküli, azaz legalább egy éve keres állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18,5 hónapról 19 hónapra nőtt az április–júniusi időszakban.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mérésének kezdete, 1992 óta nem dolgoztak annyian mint most, több mint 4 millió 200 ezren Magyarországon, a munkanélküliség pedig tíz éve nem volt ilyen alacsony – mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára szerdán Budapesten tartott sajtótájékoztatóján a KSH munkaerő-piaci adataira reagálva.

Az államtitkár hozzátette: a közfoglalkoztatás nagyjából 45 ezerrel járult hozzá a foglalkoztatottság éves szinten 126 ezret meghaladó bővüléséhez április-júniusban, míg a migrációs mozgás következtében mintegy 13 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma.

Ha az éves növekményből kivonjuk a közfoglalkoztatás és a migráció miatti bővülést, akkor is elmondható, hogy közel 70 ezren a versenyszférában találtak új munkalehetőséget, ami fontos eredmény – emelte ki. Az építőipar és a mezőgazdaság „vitte a prímet” a foglalkoztatottság bővülésében az utóbbi három hónapban, mindkét ágazatban nagyjából 20 ezerrel nőtt a létszám – ismertette. A feldolgozóiparban nyolc-kilencezres bővülés volt éves szinten - tette hozzá.

Valamennyi régióban javult a foglalkoztatási helyzet és a munkanélküliségi adat – jelentette ki Czomba Sándor, hozzátéve, hogy a jelentős területi különbségek jelentik az egyik legnagyobb kihívást a jövőben. Nyugat- és Közép-Magyarországon a növekedést elsősorban a versenyszféra generálja, míg Kelet-Magyarországon arányait tekintve még mindig magas a közfoglalkoztatás növekedése miatti bővülés – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.