Határviták miatt lépett vissza az OMV

Pedig tíz pályázatból hetet megnyertek az olaj- és gázlelőhelyek feltárására.

MTI
2015. 07. 29. 18:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az osztrák cég amerikai partnerével, a Marathon Oil vállalattal együtt nem írja alá a koncessziós szerződést. A jelentések szerint a döntés hátterében a Horvátország és Montenegró közötti megoldatlan határvita áll. A két cég visszalépését megerősítette Barbara Doric, a horvátországi szénhidrogén-kitermelő hivatal igazgatótanácsának elnöke is, aki elmondta: a fennálló horvát–montenegrói határvitával kapcsolatos jelenlegi biztosítékok a két vállalat számára nem voltak elegendők.

Az OMV egyik szóvivője indoklásában elmondta: a cég nem látta biztosítottnak a hosszú távú együttműködéshez szükséges gazdasági keretfeltételeket. Hozzátette: az alacsony olajárak miatt az egész iparág arra kényszerül, hogy átgondolja a befektetési döntéseit.

Az adriai olaj- és gázlelőhelyek feltárását és kitermelését célzó, tavaly április 2-án kiírt tender győzteseit januárban nevezte meg a horvát kormány. A tíz koncesszióból hetet nyert el a houstoni székhelyű Maraton Oil és az osztrák OMV konzorciuma, kettőt az INA, egyet pedig az olasz ENI és a londoni székhelyű Medoilgas konzorciuma.

Horvátország most újra, várhatóan szeptemberben írja ki a hét olaj- és gázlelőhely koncessziós jogáról szóló pályázatot, miután a többi vállalattal aláírták az első szerződéseket. A horvát szénhidrogén-kitermelő hivatal vezetője szerint hasonló vagy jobb ajánlatokat kapnak majd.

Az APA osztrák hírügynökség az RTL horvát nyelvű adó információra hivatkozva azt jelentette, hogy az OMV és a Marathon Oil a projektbe eddig 9,07 millió eurót (csaknem 2,8 milliárd forint) fektetett be. Az OMV bejelentése egy héttel a horvát–szlovén határvitát követően történt, a horvátországi média szerint a vita egyik lehetséges következménye lehet az osztrák nagyvállalat döntése.

Az OMV bejelentését üdvözölte a Global 2000 elnevezésű osztrák környezetvédelmi szervezet. Közleményükben kifejtik, hogy a feltárási projekt vállalati felelősségvállalás tekintetében képviselhetetlen. Korábban a szervezet által indított petícióhoz több mint 5700 osztrák csatlakozott annak érdekében, hogy a vállalat ne írja alá a koncessziós szerződést. A Greenpeace nemzetközi szervezet a döntést úgy értékelte, hogy ez fontos lépés volt az Adriai-tenger védelmében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.