A Budapest Airport havi utasszáma idén júliusban elérte az 1 millió főt, ami történelmi rekord a repülőtér történetében. Tavaly ilyenkor 947 ezer, egy évvel korábban pedig csak 872 ezer volt ugyanez a szám. Az azt megelőző négy évben a forgalom egyetlenegyszer, 2011-ben emelkedett 900 ezer fölé, azt leszámítva a válság 2008-as kezdete óta szigorúan alatta maradt.
A mostani egymilliós szám azért is jelentős, mert amióta megszűnt a Malév, szinte elenyésző a budapesti átszálló forgalom: míg 2011-ben, azaz az utolsó teljes Malév-évben napi átlagban négy-ötezer utas szállt át Budapesten, addig mára ez szám napi néhány tucatra csökkent. Aki tehát ma a Budapest Airport statisztikáiban benne van, az Magyarországra jön, nem pedig átszálló utas.
Az emelkedésnek több oka van. Egyrészt a légi közlekedés Görögországot leszámítva egész Európában kezd magára találni, az emberek mindenhol egyre több pénzt költenek erre. Másrészt a Malév csődje óta a Budapest Airport sorra új légitársaságokat hoz Budapestre, ennek a munkának a gyümölcse is mostanra érett be. Harmadrészt Magyarország és Budapest kiemelkedő turisztikai és üzleti desztináció, népszerű mind a fesztiválokra érkező fiatalok, mind a jómódú idősebb emberek számára. Közülük egyre többen kezdik folyami hajós utazásukat a magyar fővárosban, ahová repülővel érkeznek.
Bár erről pontos adatok nincsenek, a növekvő reptéri forgalom a hotelekben is lecsapódik. „Nem tartjuk nyilván, hogy a vendégek közül ki érkezik repülővel, de tény, hogy a külföldiek száma az utóbbi időben nagyon megugrott” – mondja Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének főtitkára. A légiutasszám növekedése a hotelekével értelemszerűen összefügg, de elsősorban csak Budapesten csapódik le. Ezt jól mutatja, hogy míg az idei első öt hónapban 3,7 százalékkal emelkedett a szállodák külföldi vendégeinek száma, addig Budapesten 7,4 százalékos volt, vagyis éppen kétszer akkora a növekedés. Az Egyesült Királyságból különösen sokan érkeznek: a Központi Statisztikai Hivatal legutóbb közzétett adatsora májusi, és azt mutatja, hogy tavalyhoz képest már akkor 11 százalékkal több egyesült királyságbeli szállt meg magyar szállodákban.