A londoni gazdasági napilap a Wood Mackenzie globális olajipari tanácsadó és elemzőház adatai alapján kimutatta, hogy az olajárak tavaly nyáron kezdődött, az elmúlt hetekben kiújult esése miatt eddig 46 nagy olaj- és földgázipari kitermelési beruházási terv végrehajtása maradt el, ami 20 milliárd hordónyi olajegyenérték-tartalékot érint.
A Rystad Energy norvég olajipari elemzőcég májusban még 118 milliárd dollárra tette a felhagyott iparági beruházási tervek összértékét, ám a Wood Mackenzie friss felmérése azt mutatja, hogy a jegelt beruházások értéke ma már ennek csaknem a kétszerese.
A Financial Times kiemeli, hogy a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti ára az elmúlt egy évben kevesebb mint a felére zuhant, és bár tavasszal egy időre stabilizálódott, a májusban elért öthavi csúcsról ismét 20 százalékkal esett, és 55 dollár alatt jár. Az átfogó S&P-energiaárindex az elmúlt egy hónapban több mint 7 százalékkal csökkent.
A kitermelési beruházási terveikkel leálló globális cégek között olyan nevek vannak, mint a brit BP, a holland-angol Royal Dutch Shell, az amerikai Chevron, a norvég Statoil és az ausztrál Woodside Petroleum.
A halasztott beruházások által érintett készleteknek több mint a fele mélytengeri – például a Mexikói-öbölben vagy Nyugat-Afrika partjai előtt feltárt – olajtartalék, de a legnagyobb egyedi térség Kanada, ahol 5,6 milliárd hordónyi olajegyenérték-készlet kitermelési beruházásait halasztották el az iparági vállalatok.
A Wood Mackenzie előrejelzése szerint valószínűleg „egy kézen meg lehet majd számolni” az idén teljes mértékben jóváhagyott új nagy kitermelési beruházások számát.
Más nagy londoni elemzőházak prognózisai szerint az iráni atomprogram korlátozásáról és ellenőrzéséről nemrégiben elért megállapodás nyomán – a nemzetközi szankciók várható feloldása miatt – hosszabb távon is jó eséllyel nyomott marad az olajár, és ez elsősorban Oroszországot sújthatja.
A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni befektetési részlegének iparági elemzői nem zárták ki annak a lehetőségét, hogy a Brent hordónkénti ára az Iránnal kötött megállapodás hatására még hónapokig 60 dollár alatt marad, és akár a 2016 utáni időszakra is kitolódhat a 70 dolláros árszint újbóli elérése.