Biztató hírek jelentek meg a magyar gazdaság kilátásairól több nemzetközi szakértő tollából közvetlenül az előtt, hogy ma a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő teszi közzé Magyarország szuverén adósbesorolását. Az elemzői várakozások szerint előfordulhat, hogy a bóvli kategória tetején pozitív kilátásra változik a a magyar adósság besorolása, ha a befektetésre ajánlott szintet még nem is éri el.
Hogy van esély a változtatásra, azt jól mutatja, hogy a Citibank minap hazánkban járt szakemberei és a Bloomberg elemzése is stabilnak tartja a magyar gazdaságot és erősnek a forintot. Az amerikai banki szakértők – akik megbeszéléseket folytattak a gazdasági minisztérium, a jegybank és az Államadósság-kezelő Központ illetékeseivel – annak ellenére stabilnak tartják a magyar gazdaság kilátásait, hogy valamelyest lassult a növekedés tempója. Ez utóbbi a mérséklődött exportnak és az uniós források lassuló lehívásának köszönhető, növeli viszont a külső sokkokkal szembeni stabilitást, hogy megváltozott a növekedés szerkezete.
A Citibank közgazdászai úgy vélik, idén 2,8, jövőre pedig 2,3 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság, középtávon pedig 2–2,5 százalék közötti gyarapodás várható. Ez egyben azt jelenti, hogy folytatódik majd az ország felzárkózása az Európai Unióhoz, miután ott konzekvensen kisebb a bővülés mértéke. A növekedés emellett segíti a GDP-arányos államadósság csökkentését is. A tanulmány szerzői kiemelik, a 2017–2018-as növekedési kilátásokat javítja, hogy a magyar kormány két éven belül szeretné kiírni a 2020-ig tartó uniós ciklus összes pályázatát. Reális célnak tartják a bank elemzői a 2,4 százalékos hiánycélt, ugyanis a kamatkiadások csökkenése és a gazdaság növekedése szükség esetén mozgásteret ad az élénkítésre.
Miután az infláció elfutásától nem kell tartani – idén 1,7, jövőre két százalék körüli pénzromlással számolnak –, megítélésük szerint a jegybank várhatóan hosszabb távon is kitart a jelenlegi, 1,35 százalékos alapráta mellett. A jelenlegi kamatszint arra is lehetőséget ad, hogy szükség esetén további lazítással éljen a nemzeti bank. Az amerikai banki szakértők szerint szerint 75-76 százalékra csökkenhet a GDP-arányos államadósság. Ez egyrészt a kincstárjegy-kibocsátások várható visszafogásának, valamint a már korábban bejelentett 1,2 milliárd eurós előzetes finanszírozásnak köszönhető.