A nemzetközi hitelminősítő megítélése szerint a magyar gazdaság a belső kereslet élénkítését célzó kormányzati intézkedésekre reagál.
A cég előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) a következő három évben, éves átlagban 2,3 százalék körüli ütemben növekszik.
A Moody’s szerint a Magyarországra stabil kilátással érvényben tartott „Ba1” szintű államadós-besorolás – amely egy fokozattal marad el a befektetési ajánlású kategóriától – a még mindig viszonylag magas államadósság és finanszírozási igény mellett a magyar gazdaság sokrétűségét, viszonylagos ellenálló képességét, valamint a kordában tartott államháztartási deficitet is tükrözi.
A hitelminősítő közölte: a nagyobb gazdaságpolitikai stabilitás által alátámasztott tartós gazdasági növekedésre utaló jelek, illetve az államadósság csökkenését mutató „erőteljes bizonyítékok” esetén megfontolja a magyar államkötvény-kötelezettségek osztályzatának javítását.
A Moody’s szerint ugyanakkor lefelé ható nyomást gyakorolna a magyar besorolásra, ha bármilyen mértékben gyengülne a gazdaságpolitikai döntéshozók elkötelezettsége a 3 százalék alatti államháztartási hiány mellett, vagy ha olyan szakpolitikai intézkedések születnek, amelyek rontják a növekedési kilátásokat.
A Moody’s londoni elemzőinek becslése szerint a GDP-arányos államadósság-ráta az idén 75 százalék lesz, és jövőre 73 százalékra csökken. Jóllehet ez meghaladja a Magyarországéhoz hasonló szuverén besorolású gazdaságok zömének államadósság-mutatóját, a magyar adósságráta már csökken, és a kormány elkötelezte magát a 3 százalék alatti államháztartási deficit mellett – hangsúlyozzák a Moody’s londoni elemzői.
A Moody’s kimutatása szerint a cég listáján „Ba1”-es szuverén besorolással nyilvántartott többi gazdaság államadósság-rátájának mediánszintje 52 százalék, vagyis kisebb a magyar rátánál. A magyar közfinanszírozási rendszer adósságelviselő kapacitása azonban – amelyet a Moody’s módszertani definíciója szerint a bevételarányos kamatkötelezettség határoz meg – már javul: 2014 végén 8,6 százalék volt a 2009–2013-as időszakban mért 9,6 százalékos átlag helyett.