Két számjegyű a hazai szállodaforgalom növekedése

Országosan a szállodák teljesítményét a budapesti hotelek húzták.

MTI
2015. 09. 29. 7:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szállodák bruttó szobaárbevétele 13,3 százalékkal, 102,8 milliárd forintra nőtt. A budapesti szállodák bruttó forgalma 14,2 százalékkal 88,167 milliárd forintra nőtt, a szobaárbevétele pedig 15,7 százalékkal 55,3 milliárd forintra emelkedett idén január–júliusban. Az első hét hónapban a szállodákban a belföldi vendégéjszakák száma 8,1 százalékkal, a külföldieké 5,4 százalékkal volt magasabb a tavalyinál. A szállodai vendégéjszakák száma országosan 6,6 százalékkal, Budapesten 8,0 százalékkal nőtt, a Balatonon viszont 2,9 százalékkal csökkent. Budapesten 8,9 százalékkal nőtt a külföldi vendégéjszakák száma.A hazai szállodák átlagos kihasználtsága idén január–július között 2,8 százalékponttal emelkedett, 52 százalékos volt, bruttó átlag szobaára 6,8 százalékkal 17 056 forintra, az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel (Revpar) mutatója 12,8 százalékkal 8869 forintra emelkedett. A Revpar mutatót tekintve a szállodák 2015 júliusában a kelet-közép-európai régióban vizsgált öt ország – Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – között 61,9 euróval a 2. helyen voltak.Felhívták a figyelmet arra, hogy országosan a szállodák teljesítményét a budapesti hotelek húzták: idén január–július között a szállodákban jelentkező összes vendégéjszaka 41,5 százaléka, a belföldi vendégéjszakák 9,2 százaléka, a külföldi vendégéjszakák 67,5 százaléka, az összes szállodai árbevétel 49,2 százaléka, a szobaárbevétel 53,8 százaléka a budapesti hotelekben realizálódott, miközben a szállodai kapacitás 31,5 százaléka volt Budapesten.Megjegyzik, hogy a Balaton régióban tapasztalt elmaradás oka a hévízi szállodák forgalmában idén az első hét hónapban mutatkozó 10,4 százalékos csökkenés, mely az orosz és ukrán kereslet drasztikus visszaesésének következménye. Idén január–július között a balatoni régió szállodáinak bruttó árbevétele – a hévízi hotelek nélkül – 15,9 milliárd forint volt, 7,2 százalékkal magasabb a múlt évinél. A balatoni régióban január–júliusban a szállodai vendégéjszakákból 67,3 százalék volt a belföldiek, 32,7 százalék a külföldiek részaránya. A külföldi a bázishoz képest 12 százalékkal csökkent, a belföldi 2,3 százalékkal nőtt. A szállodákban beváltott 8,548 milliárd forint értékű SZÉP-kártya a tavalyinál 4 százalékkal nagyobb, ez a hotelek belföldi 35 milliárdos szállásdíj bevételének 24,4 százalékát tette ki.A legnagyobb beutazó piacok közül kiugró volt a növekedés a brit (+25,1 százalék), az amerikai (+15,4 százalék), az olasz (+10,6 százalék), a cseh (+8,2 százalék) és a francia (+7,2 százalék) piacokról. A szomszédos országok közül Szlovákiából (+13 százalék), Szerbiából (+6,7 százalék), Horvátországból (+4,3 százalék) is kedvezően alakult a forgalom. A hagyományosan legnagyobb piacról, Németországból folytatódott az elmúlt években tapasztalt negatív tendencia: január–júliusban 3,6 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma, ezzel szemben júliusban 9,8 százalékkal nőtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.