A modern kor gazdasági csalóit csak a modern kor eszközeivel lehet lefülelni – ezt vallja az a két közgazdász, aki a digitális számlázás mellett az automatizált adóbefizetésben látja a jövőt. A pályázatoknál már létezik olyan eljárás, ami több hatósági forrásból származó adatokat felhasználva teszi hatékonyabbá és átláthatóvá a források kihelyezését. – A kiskereskedelem kontrollja az ellenőrzések és az online pénztárgépek segítségével megoldódni látszik, de eközben a „nagy halak” által elkövetett visszaélések szinte felderítetlenül maradnak – fogalmaztak a szakemberek. Hopkó Iván és Szabó Tamás úgy gondolja, hogy az adópolitikában is tere lehet annak a szemléletnek, amely az csalások, illetve a kétes eredetű vagyonosodás felderítésében segíti az eljáró hatóságot.
A közgazdászok szerint az uniós jogi szabályozás mára lehetővé tette, hogy több hatósági adatbázist használva zárják ki a pályázók köréből azokat az adóalanyokat, amelyek gazdasági működésük során nem tartják be a törvényi kötelezettségeiket. Tanulmányukban a digitális kor vívmányait hívják segítségül. Szerintük a modern kor gazdasági csalóinak módszerei, a szektor fehérítésének igénye kényszeríti ki a digitális számlázás és az automatizált adóbefizetés gyakorlatát.
A két közgazdász úgy véli, hogy ha megteremtenék a hatóságok a forgalmi adó szisztematikus nyomon követésének feltételeit, egyszerűsödhet a visszaélések felderítése. Ennek az egyik szükséges, de nem elégséges feltétele a kis- és nagykereskedelem folyamatos adatszolgáltatása. Csakhogy eddig csupán a kisebb cégeknél oldották meg a hatóságok a megfelelő adatszolgáltatást, a nagyobbaknál nem. Az utóbbiak esetében a felhőalapú, vagyis internetes tárhellyel bíró, az adóhatósághoz bekötött számlázó és készletnyilvántartó program, azaz a számlakapu jelenthet segítséget. Ezzel a megoldással a tranzakcióban részt vevő felek valós idejű visszajelzést kapnak az áru- és pénzmozgásról. További előnye a rendszernek, hogy az adóalanyok adminisztrációs terhei csökkennének, valamint az így keletkezett időbélyegzős digitális dokumentumok könnyen tárolhatók. Gyors és bármikor kinyomtatható elemzések készítésére nyílik lehetőség, az elektronikus dokumentumok pedig megkönnyítik az ellenőrzést.