Közel milliárdos árbevételű bútorgyár tulajdonos-ügyvezetője lett Matolcsy György fia, Matolcsy Ádám – számolt be róla a 444. Ismert: a jegybankelnök gyermeke 2011 júniusában alapította meg az ingatlanüzemeltetéssel foglalkozó Magyar Stratégiai Zrt.-t. Ez a cég szerzett tulajdonjogot a férfi másik társaságában, a Glamorous Kft.-ben, ami pedig a Növekedési Hitelbank hitelének segítségével megvásárolta a Balaton Bútor Kft.-t. Ezáltal Matolcsy fia lett a közel milliárdos bevételű bútorgyár tulajdonos-ügyvezetője.
A cégiratok alapján a 444 azt írja: Matolcsy Ádám 2008 óta tulajdonos a Glamorous Kft.-ben, a cég pedig egy szépségszalon-berendezéseket áruló boltot üzemeltet. Öt éve saját, Bfurniture márkanevű fodrászbútorai is vannak a Glamorousnak. A cég árbevétele 2013-ben „mindössze” 24 millió 880 ezer forint volt, tavaly viszont már elérte a 103 milliót.
Idén szeptember 8-án szállt be Matolcsy Ádám helyére cége, a Magyar Stratégiai Zrt., a cégközlöny szerint pedig a 16 milliós jegyzett tőkéből 13 milliót a Stratégiai állt, a másik tulajdonos, Feodor András pedig 3,2 milliót.
A veszprémi Balaton Bútor tulajdonosa 1993 óta a Fotex volt, ami viszont október 1-jén arról számolt be, hogy a céget megvette tőle egy intézményi befektető. Október 9. óta az ügyvezetői posztot így Matolcsy és Feodor látják el.
A Balaton Bútor árbevétele 2013-ban 728 millió 992 ezer, 2014-ben pedig 863 millió 917 ezer forint volt. A cég 350 milliós jegyzett tőkével rendelkezik.
A 444 szerint a hitelt a vásárlásra a Matolcsy György unokatestvérének, Szemerey Tamásnak a tulajdonában álló Növekedési Hitelbank adhatta, ugyanis zálogjogot jegyeztek be a bank felé mindkét tulajdonos üzletrészére. Az NHB zálogrésze a Balaton Bútorban is megjelent a Glamorous tulajdonrészén. Matolcsy Ádám a lapnak elismerte, hogy bevonták a bankot is az ügylet finanszírozásába.
A Növekedési Hitelbank története is unortodoxnak mondható: a bank tavaly novemberben került Szemereyhez, előtte Hanwha Bank, illetve Evobank névre hallgatott. Új neve nagyban hajaz a Növekedési Hitelprogramra, mérete pedig nem volt jelentős a nagy kereskedelmi bankokéhoz képest, de Szemerey alatt a duplájára nőtt. A pénzintézet betétállománya tavaly 300 százalékkal megugrott, 8,5 milliárdról 33,2 milliárdra.
Korábban is volt már hasonlóra példa: lapunk derítette ki, hogy az NHB a jegybank-féle Növekedési Hitelprogramból felvett ötszázmillió forinttal járult hozzá az Origo tulajdonosváltásához. (Arról is lapunk számolt be először még augusztusban, hogy a VS-t jegyző cég bejelentkezett az Origóért.) A portált az a New Wave Media Kft. vette meg a Magyar Telekomtól 4,2 milliárd forintért, aminek testvércége, a New Wave Production Kft. működteti a VS.hu-t. A két vállalkozás tulajdonosa a cseh bejegyzésű, Szlovákiához kötődő Bawaco Invest s.r.o. A Bawaco tulajdonosa, a somorjai Jan Nagy több vállalkozásban Szemerey üzlettársa, a BK-Konzult Slovakia s.r.o.-ban pedig alkalmazottja volt a milliárdos üzletembernek. A New Wave Production Kft. emellett olyan erzsébetvárosi ingatlanban működik, amit Szemerey testvére, Szemerey Zoltán birtokol a Mava Befektetési Tanácsadó Kft.-n keresztül. A céginfó szerint a New Wave Media hárommilliós, a New Wave Production pedig 25 milliós jegyzett tőkével rendelkezik.
Szemerey, az MNB és a VS.hu lehetséges összefonódásaira más jelek is voltak már. Emlékezetes: az Átlátszó számolt be róla februárban, hogy Keller-Alánt Ákos újságírót azután távolították el, hogy a Magyar Nemzeti Bankban tartott sajtótájékoztatón kérdezte Rogán Antalt. Az Átlátszó szerint a VS-főszerkesztő telefonon értesült valakitől Rogán és Keller-Alánt összeütközéséről. Korábban egy exkluzív, névtelen interjú is megjelent a portálon Matolcsy Györggyel. Tavaly nyáron Kecskemét polgármesterével, Szemereyné Pataki Klaudiával is kijött egy névtelen interjú, melyben eredményeiről és kívánságairól faggatták a politikust. Férje révén Szemereyné is távoli kapcsolatban áll Matolcsyval.
Nem csak Szemereyné dolgozik polgármesterként: a jegybankelnök felesége, Matolcsy Gyöngyi Balatonakarattya vezetője. A településen idén az MNB alapítványai be is vásároltak: a MÁV-üdülőt a Pallas Athéné alapítványok közösen szerezték meg nettó 890 millió forintért, hogy azt a felújítása után oktatási és konferenciacélokra használják. Az MNB-alapítványok milliárdos költéseiről részletesebben is írtunk még korábban.
Matolcsy Ádám mellett a jegybankelnök másik fiáról, Matolcsy Máté Hubáról is lehetett hallani korábban, aki az MNB-tulajdonban lévő lévő MKB Bank alkalmazásába állt.