Hiába helyezné át a kormány a paksi atomerőművet az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-től közvetlenül a Lázár János vezette Miniszterelnökség felügyelete alá, attól a nukleáris üzem nem termelné olcsóbban az áramot – utaltak a lapunknak nyilatkozó szakértők arra az energetikai koncepcióra, melyet a 444.hu hozott nyilvánosságra. A Miniszterelnökség Németh Lászlóné vezette államtitkársága által jegyzett tervezet két verzióban is elkészült, és a nemzeti közmű-szolgáltatási rendszer kialakításáról szól. Vagyis arról, hogy miként épüljön fel az az állami óriáscég (holding), amelyik egyedüliként szolgáltatna áramot, gázt és távhőt a lakosságnak Magyarországon.
A hírportál azt írja, hogy a tervezet egy 31 és egy 33 oldalas verzióban létezik. A két dolgozatban 31 oldal szó szerint megegyezik. Viszont azon a két oldalon, ami csak a bővebb változatban található, a paksi atomerőmű sorsáról van szó, s az áll benne, hogy a nukleáris üzemet a Miniszterelnökség alá szerveznék a jelenlegi tulajdonosától, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-től. Vagyis az atomerőművet az MVM alól áttennék az ENKSZ Zrt. alá, ami azt jelentené, hogy a Seszták Miklós miniszter alá tartozó állami cég helyett a Lázár János vezette Miniszterelnökség lenne a nukleáris létesítmény tulajdonosa.
A tanulmány érvelése szerint Paks II fejlesztése már most is Lázáréknál van, és hatékonyabb lenne, ha egy kézben lenne a magyar atomügy. Emellett az MVM üzleti logika alapján működik, a haszonra hajt, a Miniszterelnökség, illetve az ENKSZ viszont non-profit. Így lesz fenntartható a rezsicsökkentés.
Az új koncepció arra épül, hogy az olcsón termelt paksi áram felét önköltségi áron megkapná a lakosság. Az atomerőműben előállított villamos energia pedig egyebek mellett attól lenne olcsó, hogy az erőmű nem fizetné be a nukleáris alapba azt az évi mintegy 20 milliárd forintot, ami a reaktorok leállítása után a létesítmény elbontására nyújtana fedezetet. Az olcsó földgázról pedig a csaknem 25 százalékban állami kézben lévő Mol Nyrt. gondoskodna az idehaza kitermelt gáz átadásával, amely a hazai lakossági igények csaknem felét fedezhetné.