Kommunikációs csapdába navigálta magát a kormányzat az új paksi atomerőműblokkokban termelt áram ára kapcsán – állítják egyes szakértők. Eddig ugyanis a lakosságnak azt ígérte a kabinet, hogy a mintegy 12,5 milliárd euró ráfordítással 2030-ra elkészülő új reaktorokban előállított villamos energia olcsóbb lesz a mostaninál. Németh Lászlóné korábban fejlesztési miniszterként például többször azt hangoztatta, hogy kilowattóránként 13 százalékos árcsökkenést hoz majd az új erőműblokkok üzembe állítása. Ezzel szemben a kormány az Európai Bizottsághoz küldött tájékoztatójában – amelyben azt bizonygatja, hogy a paksi beruházáshoz nem szükséges állami támogatás – már a jelenleginél több mint kétszer magasabb áramdíjakat vetít előre.
Így vagy a kabinet rezsicsökkentési ígérete nem nyugszik valós alapokon, vagy az építkezéssel kapcsolatban Brüsszelnek kiküldött adatok nem helyesek – vélik az általunk megkérdezett szakemberek, akik szerint a kormányzat nem csak az új blokkok „termelői” áraival manipulálhat. A valóban várhatónál ugyanis optimistábban számol a kabinet az építendő két 1200 megawattos reaktor majdani kihasználtsága, illetve a térség árampiaci igényének növekedése kapcsán, miközben az erőmű építési és az átadás utáni termelési költségeit a valósnál kisebbnek igyekszik feltüntetni, ezzel is bizonyítva, hogy állami támogatás nélkül is megtérül a beruházás – teszik hozzá a lapunknak nyilatkozó szakemberek.
Érdemes megjegyezni: a Kaderják Péter volt energiahivatali elnök vezette Regionális Energetikai Kutatóközpont még 2014-ben készített egy 750 eshetőséget figyelembe vevő modellszámítást, amelyből kiderül, hogy egy reális, tízszázalékos nyereségelvárás és kilowattóránként 27 forintos termelői áramár mellett a projekt 2080-ra 109 milliárd forint veszteséggel zárulna.
Ennek elkerülése érdekében hosszú távon 32-33 forintos paksi áramárra lenne szükség, ami a mostani szint több mint kétszerese. A különbséget vagy az államnak, vagy az áramfogyasztóknak kellene „összeadniuk”, a kutatóközpont szerint kilowattóránként 8-9 forint értékben. Ez vagy drasztikus lakossági áramtarifa-emelkedést hozna, vagy állami támogatást igényelne, amit az unió egyebek mellett versenysemlegességi okokból tilt. A paksi beruházás állami támogatása körüli vita ezúttal amiatt élesedett ki, mert az Európai Bizottság hivatalos lapjában tegnap közzétették a Paks II. projekt esetleges állami támogatásához kapcsolódó vizsgálatról a bizottsági álláspont összefoglalóját, amely a magyar kormány megítélése szerint számos pontatlanságot, félreértést, megalapozatlan és félrevezető állítást tartalmaz. Az Európai Unió ugyanis továbbra is vitatja a kormány számításainak pontosságát.