Óriási utórengéseket generált a világgazdaságban, hogy Kínában hétfőn életbe léptették a tavaly bevezetett automatikus „circuit breaker” nevű mechanizmust, amit éppen a biztonságos kereskedés érdekében találtak ki. A módszer egyszerű: amikor a részvények árfolyamát követő indexek 5 százalékot esnek, akkor 15 percre felfüggesztik a kereskedést, 7 százaléknál pedig egész napra bezárják a tőzsdét.
Ez a mechanizmus indult el a hét első napján Kínában, miután a sanghaji és a sencseni tőzsdén jegyzett vezető részvények árfolyamát követő CSI300 index csökkenése átlépte a 7 százalékos küszöbértéket. A sanghaji Composite index 6,85 százalékot, a sencseni Composite index pedig 8,2 százalékot veszített.
Az eseményre érzékenyen reagáltak a világ vezető tőzsdéi. Hétfőn, dél körül a frankfurti DAX index 3,64 százalékos, a londoni FTSE-100 index 2,18 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 3,19 százalékos mínuszban állt. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 3,58 százalékkal, a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSE Eurofirst 300 indexe pedig 2,53 százalékkal esett.
A DAX esése ugyanakkor jól megmutatta, hogy azon autógyártó cégek részvényárfolyama csökkent erősen, amelyek valamilyen kapcsolatban állnak Kínával. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX ugyanakkor a középmezőnyben maradt, a nap folyamán ugyan 1,5 százalékkal is esett, hétfőn 17 órakor már csak 1,2 százalékos volt a csökkenés 2015 utolsó munkanapjához viszonyítva.
A kínai indexek esését a feldolgozóipari teljesítmény decemberi lassulását jelző PMI mutató (Purchasing Managers Index, magyarul Beszerzési Menedzser Index, BMI) idézte elő. Ezt a mutatót arra alkalmazzák, hogy áttekinthetővé váljon egy adott terület időszakos tevékenysége. A PMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének csökkenését, 50 pont feletti értéke pedig erősödését jelzi.
Azonban míg Kínában az elemzők 49,0 pontot vártak decemberre, a Caixin Media Co. decemberi PMI indexe 48,2 pontra csökkent a novemberi 48,6 pontról.