Kína egymilliárd dolláros kölcsönt ad Egyiptomnak

A két ország összesen huszonegy gazdasági megállapodást és szándéknyilatkozatot írt alá.

MTI
2016. 01. 21. 15:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megállapodások között szerepel egyebek mellett, hogy Kína egymilliárd dollár kölcsönt nyújt Egyiptom jegybankjának, az Egyiptomi Központi Banknak az észak-afrikai ország erősen megcsappant valutakészletének felduzzasztása érdekében. Ezenfelül 700 millió dollár kölcsönt kap az ország legrégebbi pénzintézete, az Egyiptomi Nemzeti Bank is.

Újra napirendre került a tavaly hatalmas sajtónyilvánosság mellett meghirdetett, majd napokkal később beláthatatlan időre elhalasztott megaprojekt, egy új egyiptomi közigazgatási főváros megépítése, amelynek első szakaszán a mostani megállapodások értelmében egy kínai fejlesztési cég fog dolgozni.

Megindították egy hat négyzetkilométernyi kínai ipari és kereskedelmi központ kialakításának második szakaszát a Szuezi-csatorna térségében. Hszi egyiptomi kollégájával közös sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a csatorna melletti térségben közel száz cég fog működni, ami hozzávetőlegesen 2,5 milliárd dollár értékben vonz befektetéseket.

A kínai elnök azt is elmondta, hogy a két ország összesen 15 projekt működtetésén vagy megvalósításán fáradozik, amelyek összértéke elérheti a 15 milliárd dollárt.

Egyiptom továbbá részévé vált az Ázsiát és Európát összekötő ősi kereskedelmi útvonal, a selyemút újraélesztését szorgalmazó kínai kezdeményezésnek, az Új Selyemút gazdasági övezet, illetve a 21. századi tengeri selyemút néven futó gazdaság- és kereskedelemfejlesztési programnak.

Míg Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök kétszer is járt már Kínában, kínai államfő 12 éve nem látogatott Egyiptomba. Hszi repülőgépe nyolc vadászbombázó által kísérve szerdán napközben érkezett Kairóba. A látogatást hatalmas felhajtás előzte meg: az első fogadás helyszínéhez, a belvárosi al-Ábidín palotához vezető komplett útszakaszt felújították, az egyiptomi lapok napok óta címlapjaikon hirdetik a találkozó közeledtét.

A legnagyobb példányszámban megjelenő napilap, az al-Ahrám két napja a kínai államfő egy egész oldalas cikkét közölte, amelynek alcíme szerint a két ország történelmi hagyományokra visszatekintő barátsága a „Nílushoz hasonlóan dübörög előre”. Egy nappal később az al-Ahrám 19 oldalas különkiadást adott ki „Egyiptom és Kína: 60 év szolidaritás” címmel.

Megfigyelők ugyanakkor arra emlékeztettek, hogy a két ország közötti kereskedelmi mérleg továbbra is egyértelműen Kína felé billen. A régió egyéb országaihoz hasonlóan az egyiptomi piacot is „elöntötték” a kínai áruk, még a főváros legendás Hán el-Halíli bazárjában árult hagyományos egyiptomi ruhadarabok és kegytárgyak is legtöbbször a Középső Birodalomból érkeznek a muzulmán országba.

A tervek szerint Hszi Csin-ping beszédet mond az Arab Liga tanácskozásán és az újonnan alakult parlament előtt is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.