Elégedetten nyilatkoztak a kormányzat részéről többször is az utóbbi napokban a tavaly alig másfél hónap alatt lezavart állami földeladások kapcsán. A földművelésügyi miniszter legutóbb arról beszélt, hogy a program sikeres, mintegy tízezer gazdálkodó tudott 100 ezer hektár földet venni, az árveréseken 4800 parcella talált gazdára. Azt azonban nem emelte ki Fazekas Sándor, hogy ez nyertes földművesenként átlagosan 10 hektár területet jelent, ami gazdálkodás céljára elég kis területnek mondható. Legfeljebb szőlészethez, fóliás kertészkedéshez elég, de akár egy családot is eltartó gabonatermeléshez, állattartáshoz kevés – hívták fel a figyelmet szakértők. Ez persze csak az átlag, hiszen több esetben is sikeresen licitáltak száz- vagy több száz hektáros területekre a résztvevők – tették hozzá.
Az eddigi eredményeket tekinti át az elméletileg január 9-ig betervezett találkozóján Lázár János és Fazekas Sándor is, és értesülésünk szerint értékelésük „sikeres” lesz. A kormányzati kommunikáció egyik fontos része ugyanis az „új földosztás”, ezért kormánykörökben a világért sem ismernék be, hogy kudarcot vallottak – fogalmazott a földeladási helyzettel kapcsolatos kormányzati ügyeket jól ismerő informátorunk. Hozzátette: erre azért sem kerülhet sor, mert az állami föld értékesítését azzal indokolták – azon túl, hogy Fazekas Sándor miniszter mindig a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségére (Magosz) mint „értelmi szerzőre” mutogatott –, hogy „a gazdák akarnak földet vásárolni”. És éppen ez nem jött össze eddig – mondta a szakember.
Azt az agrárminiszter sem rejtette véka alá, hogy mintegy 130 milliárd forint bevétele származott az államnak az árverésekből – ebből az Alkotmánybíróság döntése alapján földet kell majd vásárolnia az államnak –, sőt, bejelentette azt is, hogy a programot folytatják. Reményét fejezte ki, hogy a továbbiakban is lesz érdeklődés a döntően 10-20 hektáros parcellák iránt. Jakab István Magosz-elnök is arról beszélt: a Magosz azt szeretné, hogy a gazdák számára elérhető parcellaméretek legyenek. – Azokat a nagyobb területeket, amelyek az év végéig nem keltek el, a magyar középparaszti réteg számára is elérhető nagyságúvá kell tenni – vélekedett Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke is.