Szándékosan kelt pánikot Kína ellen Soros György, hogy előnyt húzzon az ázsiai gazdaság utóbbi időben tapasztalható viszonylagos gyengélkedéséből – véli a Zsenmin Zsipao vezető kínai pártlap hasábjain a kereskedelmi minisztérium egyik kutatója. Mej Hszin-jü szerint a milliárdos spekuláns „nyilvánosan háborút indított Kína ellen”, amikor a davosi Világgazdasági Fórumon többek között arról értekezett, hogy a kínai gazdaság „kemény földet érése” (erőteljes lassulása) elkerülhetetlen. – Nem előre jelzem a kemény landolást, csak figyelem, hogyan történik – mondta a magyar származású pénzügyi guru. Azt is hozzátette, hogy árfolyamesésre spekulál az ázsiai devizák esetében, ezért shortolja őket, de külön nem említette a jüant vagy a hongkongi dollárt. Szerinte a kínai hivatalos statisztikák nem tükrözik az ország valós gazdasági teljesítményét, ezért nem hiszi el azt sem, hogy a kínai GDP az utolsó negyedév során 6,8 százalékkal emelkedett volna, ez a szám a valóságban inkább csak 3,5 százalék körüli lehetett.
Mindezek ellenére nem aggódott a kínai gazdaság miatt, mert a háromezermilliárd dollárra rúgó devizatartalék elegendő teret ad Pekingnek ahhoz, hogy megfelelő gazdaságpolitikai lépésekkel reagáljon a lassulásra. Sokkal nagyobb bajnak tartotta azt, hogy a kínai lassulás hatása végiggyűrűzik az egész világon, és hozzájárul az olaj- és egyéb nyersanyagárak eséséhez, ami komoly deflációs nyomást okoz világszerte. Ebben a környezetben a bajba került országok között komoly devizaleértékelési verseny alakulhat ki – tette hozzá.
E kijelentések miatt már napok óta forrong a kínai sajtó és a pekingi vezetés. Egy másik gazdasági szakértő, Csen Hszin-tung szerint Soros szavai olyan hatást gyakorolhatnak a közvéleményre, amely kárt okoz Kínának, hiszen egyfajta támadási kísérlet bejelentéseként hatnak. Ezért Kínának minden oka megvan az „idegességre”. Megfigyelők is úgy látják, hogy a spekulánsok miatt gyengült például kedden a hongkongi dollár és a kínai jüan, miközben a sanghaji tőzsdeindex 13 havi mélypontra, 6,4 százalékkal zuhant. A Xinhua hírügynökség egyből figyelmeztette is a befektetőket, hogy ne játsszanak a kínai részvények vagy a valuta gyengülésére, mert annak jogi következményei is lehetnek.