Ha nem is kizárólag magyar vagy kelet-európai betegség a meg nem valósult európai uniós beruházások elszaporodása, egy különös hazai esetre hívta fel a figyelmet a Csalás Elleni Európai Hivatal (OLAF). Első hallásra bármilyen furcsán is hangzik, a vádlott olyan 49 éves férfi, aki elsősorban kutyáknak kialakított hidroterápiás futópadot fejlesztett volna tovább, ehhez 2008 októberében nyújtott be pályázatot EU-forrás elnyerésére. A projekt összes költségét 250 millió forintban jelölte meg, és ahhoz 45 százalékos, azaz több mint 110 millió forintos vissza nem térítendő támogatást igényelt. Ebből előlegként 45 millió forintot fizettek ki neki. Az egész beruházásból azonban semmi sem valósult meg.
A Fővárosi Főügyészség tegnap arról tájékoztatta a Magyar Nemzetet, hogy az OLAF feljelentése alapján különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének kísérlete, illetve európai uniós támogatás jogosulatlan igénybevétele miatt emelt vádat négy személy ellen; a tettessel ugyanis három bűnsegéd is közreműködött a bűntettben. Ibolya Tibor fővárosi főügyész azt tudatta lapunkkal, hogy a vádlott által képviselt cég a pályázat szerint egy vidéki telephelyen végezte volna kutatás-fejlesztési tevékenységét, a fejlesztés lényege pedig a kutyák rehabilitációján kívül a megelőzés, életminőségük javítása, az egészségmegőrzés és fittségük fenntartása volt. A telephelyen, amelyet a középkorú férfi helyszínként megadott, még közművek sem voltak, ott hozzá sem lehetett fogni a projekthez. A férfi a kifizetéshez fiktív számlákat, valótlan tartalmú iratokat használt fel, amelyek kiállításában a vád szerint társai segítették.
Még nem tart ebben a stádiumban, de az OLAF szintén vizsgálódik egy 800 millió forintos „vakszoftver” ügyében, amely szintén nem készült el. Amint azt az Átlátszó.hu megszellőztette, a gyengénlátók számára az internetezést állítólag segítő program 70 százalékára nyert el uniós forrást eredetileg a Sysform Kft., amely átadta a projektet a Chemium Kft.-nek. A szoftverről továbbra sincs semmi hír, pedig a projektgazda azt ígérte tavaly szeptemberben, hogy másfél hónap alatt kész lesz. Ráadásul a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége szerint a fejlesztésre semmi szükség, a magyarországi vakok azóta interneteznek, amióta a látók, ebben eleve ingyenesen hozzáférhető vagy támogatott programok segítik őket.