Csaknem egymillió károsultja lehet annak az online befektetési csalásnak, amelyet a 2014-ben alapított Ezubao – Kína egyik neves, személyközi hitelezéssel foglalkozó társasága – követett el. Röpke másfél év alatt 7,6 milliárd dollárral (50 milliárd jüan) rövidítette meg azokat a befektetőket, akik abban a reményben adták oda a pénzüket, hogy a cég jól jövedelmező projekteket finanszíroz belőle. Cserébe az Ezubao a bankbetéteknél sokkal magasabb, 9–14,6 százalékos éves hozamokat ígért. Ám nem csupán a 10 százalék körüli hozamígéret bizonyult hamisnak, a projektek 95 százalékáról derült ki, hogy csak kitalálták őket a cég munkatársai.
A piramisjátékon alapuló szisztéma akkor omlott össze, amikor már nem lehetett az újabb befektetők pénzéből kifizetni a korábbi ügyfeleket. Előtte azonban az alkalmazottak mintegy 1200 számlatömböt és egyéb dokumentumot ástak el hat méter mélyre, így a rendőrségnek két markológépre volt szüksége ahhoz, hogy előkerítse a bizonyítékokat.
Szakértők nem lepődtek meg azon, hogy mindez bekövetkezhetett. A közösségi, személyek közti hitelezés a sokat ostorozott kínai árnyékbankrendszer része. Ezek a cégek hozzák össze a kisbefektetőket azokkal a pénzügyi támogatásra áhítozó cégekkel, amelyek valamirevaló nagybanktól nem kapnának hitelt. Kínában több mint 3800 ilyen platform működik, becslések szerint a piac tavalyi értéke 33,2 milliárd dollár volt. Ezek harmada került mostanában nehéz helyzetbe a kínai gazdaság lassulása miatt, ez ugyanis a becsületesen dolgozó közösségi hitelezőcégek életét is megnehezíti, hiszen egyre nehezebb olyan befektetéseket találni, amelyek megfelelő hozamot ígérnek.
Bonyolítja a helyzetet, hogy a lassulás valóságos ütemében sem lehetnek biztosak a pénzpiaci szereplők. Nemcsak a nyugati, hanem a kínai szakértők és politikai döntéshozók is minimum gyanakvással tekintenek a hivatalos növekedési adatokra, mert nagyon valószínűnek tartják, hogy manipulálják őket. Erről mi sem árulkodik jobban, mint Li Ko-csiang (Li Keqiang) jelenlegi miniszterelnök 2007-es, a WikiLeaks által kiszivárogtatott beszélgetése, amikor Liaoning tartomány párttitkáraként megsúgta egy amerikai diplomatának, hogy az ország gazdasági adatainak többségét, főleg a GDP-ről szólót inkább csak „iránymutatásnak” kell venni.