Dagad az újabb romániai élelmiszerbotrány

Lejárt szavatosságú hús forgalmazásával vádolja az importőröket a bukaresti agrártárca vezetője.

2016. 04. 04. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb élelmiszerbotrány robbant ki Romániában, miután Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter azzal vádolta az importőröket, hogy silány minőségű, lejárófélben lévő vagy lejárt szavatosságú élelmiszerrel látják el a belföldi piacot. A bukaresti szakértői kormány illetékese a Ziarul Financiar pénzügyi lapnak adott interjúban közölte: Románia „tucatrangú” piacnak számít az importőrök szemében, a román hatóságok pedig nem ellenőrzik megfelelőképpen az országba beérkező árut. – Hozzánk lejárófélben lévő vagy lejárt szavatosságú termékeket hoznak külföldről. Előfordul, hogy a kereskedők ecettel átmossák a szalámit, lecserélik a sós lét a túróról, majd újra eladásra kínálják. Más országok tüzetesen ellenőrzik a Romániából kivitt termékeket, mi viszont nem vizsgáljuk meg, amit másoktól kapunk – fogalmazott a miniszter, aki tavaly decemberi kinevezése előtt Románia brüsszeli állandó képviseletének mezőgazdasági osztályát vezette. Irimescu konkrét példát említve közölte: amikor román vámosok ellenőrizni akartak egy Lengyelországból érkező hússzállítmányt, a sofőr elmenekült a helyszínről, mivel nem tudta okmányokkal bizonyítani az áru eredetét.

A miniszter állásfoglalása különösen amiatt kapott nagy visszhangot, mert a romániai élelmiszer-biztonság kapcsán idén már sokadszor merülnek fel kérdőjelek. Februárban három csecsemő meghalt, mintegy harminc pedig kórházi kezelésre szorult E.coli baktérium okozta hemolitikus urémiás fertőzés következtében. A megbetegedéseket összefüggésbe hozták egy dél-romániai tejipari vállalat termékeivel. Március közepén – olasz kezdeményezésre – európai élelmiszer-biztonsági riasztást adtak ki a Romániából származó tehéntúróra, amelynek fogyasztásától Firenzében kórházba került egy ott dolgozó román vendégmunkás kislánya. Két héttel ezelőtt pedig ötféle palackozott vizet vont vissza a piacról a bukaresti fogyasztóvédelmi hatóság, mivel a laboratóriumi vizsgálatok szerint nem feleltek meg a mikrobiológiai követelményeknek. A mezőgazdasági miniszter kijelentését tűnik alátámasztani a Profi áruházlánc egyik volt romániai boltvezetője is, aki elmondta: felettesei arra utasították, hogy lejárt szavatosságú, vegyszerrel megtisztított húst árusítson. A volt alkalmazott szerint a veszteség csökkentése érdekében arra próbálták rávenni, hogy a húskészítmények esetében tegye hátrébb a polcokon a friss árut, a régit pedig mossa át tisztítószerrel és ecettel, és az újracsomagolt árut kínálja a vásárlóknak. Miközben az áruházlánc vezetősége határozottan cáfolta és visszautasította a vádakat, az aradi rendőrség vizsgálatot indított az ügyben.

Romániai termelők és termelői szövetkezetek ellenben egyetértenek az agrárminiszter megállapításaival. A legtöbben ugyancsak arra panaszkodnak, hogy olyan import alapélelmiszerek árasztják el dömpingáron a piacot, amelyek szavatossága lejárt, a származási országban pedig nem felelnek meg a minőségi követelményeknek. Laurentiu Baciu, a mezőgazdasági termelők országos szövetségének vezetője a Mediafax hírügynökségnek nyilatkozva árulkodó jelnek nevezte, hogy miközben Belgiumban nyolc és tíz euró között mozog a helyi sertéshús kilogrammonkénti ára, ugyanezt az élelmiszert Romániában már fele áron értékesítik. A Pro Agro termelői szövetség tegnap felszólította a román hatóságokat, hogy haladéktalanul állítsák le a fogyasztók egészségére ártalmas élelmiszerek behozatalát. A termelők szerint alaposan megkérdőjelezi az elsősorban nyugat-európai országokból importált hús minőségét, hogy Romániába mintegy 1593 eurós tonnánkénti áron szállítják a húst és a húskészítményeket, ami jóval alatta marad ugyanezeknek a termékeknek a többi EU-tagállamban forgalmazott árához képest. Románia egyébként tavaly 408 ezer tonna szarvasmarha-, sertés-, juh- és baromfihúst importált, ami a belföldi fogyasztás 35 százalékát fedte le. Achim Irimescu megengedhetetlennek nevezte, hogy a téli hónapokban forgalmazott alapélelmiszerek mindössze harminc százaléka hazai termék, holott szerinte a román agrárium is képes lenne ellátni a belföldi keresletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.