Súlyos büntetésre számíthatnak az uberesek

Az egyik javasolt szigorítás szerint kilenc büntetőponttal sújthatják a járművezetőt.

MTI
2016. 04. 29. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár elmondta: a kabinet szerdán elfogadott egy kormányrendeletet, amely több kormányrendeletet módosít, illetve több törvény módosítására tesz javaslatot. A javasolt egyik szigorítás szerint kilenc büntetőponttal sújthatják a járművezetőt a személygépkocsis szolgáltatás engedély nélküli végzése esetén, az ismételt szabálysértés pedig újabb kilenc büntetőponttal jár, ami automatikusan maga után vonja a jogosítvány visszavonását legalább hat hónapra.

A jogellenes tevékenységhez használt jármű első alkalommal is kivonható fél évre a forgalomból, ezt úgy szigorítanák, hogy három évre is levehetnék a rendszámát annak, akit ismételten tiltott taxizáson kapnak. A diszpécserszolgálat a jövőben a tevékenység engedély nélküli végzésén túl akkor is 300 ezer forintra bírságolható, ha legálisan működik, de olyan személy számára nyújt diszpécserszolgáltatást vagy utazásszervezést, aki nem jogosult a taxitevékenységre.

A járművezető 200 ezer forintra büntethető, ha nem tudja bemutatni a személyszállító szolgáltatáshoz közvetlenül kapcsolódó szolgáltatásra kötött szerződést. Például ha valaki egy szállodával vagy repülőtérrel kötött megállapodás alapján végzi ezt a tevékenységet, kizárólag számukra nyújthatja a szolgáltatást, és köteles a háttérszerződést magánál tartani.

A tervezett változásokkal azok a sofőrök is szankcionálhatóvá válnak, akik személygépkocsi-személyszállítói engedély kiváltásával próbálják legalizálni szabályszegő tevékenységüket – mondta az államtitkár. Az utóbbi hetek ellenőrzései szerint ugyanis uberező taxisok erre hivatkozva váltottak ki személyszállítói engedélyt háttérszerződés hiányában is.

Az Országgyűlés a javaslat elfogadása esetén felhatalmazást adhat a szakhatóságoknak a bírság ellenére ismételten engedély nélkül végzett diszpécsertevékenység korlátozása érdekében a követelményeknek nem megfelelő szolgáltatást biztosító vagy azt népszerűsítő elektronikus adat ideiglenes hozzáférhetetlenné tételére. A honlapok, alkalmazások blokkolása 365 napra szólhat.

Fónagy János hangsúlyozta: a kormány intézkedésének célja kizárólag az, hogy a jogellenes tevékenységet megakadályozza. A kabinet továbbra is támogatja az innovatív megoldásokat, és ösztönözni kívánja elterjedésüket. Hozzátette, hogy a januártól folytatott számos taxisegyeztetés eredményeként már több taxitársaság rendelkezik olyan okostelefonos applikációval, amely hasonló az Uberhez, vagy azonos vele.

Az államtitkár elmondta, felkérik a taxis-érdekképviseleteket, szakmai szervezeteket, hogy továbbra is tegyenek javaslatokat a személytaxi területét érintő szabályozásra. Az NFM május 2-ára meghívott közel húsz érdekképviseletet, szakmai szervezetet, hogy konzultáljanak a javaslatokról – tette hozzá.

A törvényjavaslatot hétfőn nyújtják be a parlamentnek, a képviselők három hét, egy hónap alatt elfogadhatják. A bírságot tartalmazó szabályok a közzétételt követő harmincegyedik nap után léphetnek hatályba.

Fónagy János kérdésekre válaszolva közölte, hogy kevesebb mint tíz rendszámot vettek le szabálytalanságok miatt. Hozzátette: több tucat ellenőrt rendeltek vidékről a fővárosba. Felhívta a figyelmet arra, hogy egy ellenőr csak egy ellenőrzést végezhet, mert az Uber azt kizárja a szolgáltatásból, aki felfedi kilétét. Az államtitkár szerint az ellenőrzéseknek van eredménye, mert az Uber információik szerint az elmúlt másfél-két hónapban már nem fogadott új utast, csak azokat, akiknek a telefonszáma, bankszámlaszáma benne van a rendszerében.

Adóellenőrzésből több mint kétszáz volt, és több mint száz esetben szabtak ki bírságot.

A javaslat nem tartalmazza a netes pénztárgépek bevezetését a taxisoknál, ezt is megvitatják majd velük – mondta az államtitkár.

A taxisdemonstrációkkal kapcsolatban úgy fogalmazott: bízik abban, hogy a taxisok túlnyomó többsége nem a balhéban érdekelt, hanem a problémák megoldásában. A kormány az alkotmányos keretek között igyekszik a taxisok versenyegyenlőségét biztosítani, kiszorítani a jogellenesen tevékenykedőket, a taxisoknak ugyanakkor korszerűsíteniük kell tevékenységüket – hangoztatta.

Fónagy János emlékeztetett arra, hogy az NFM 2016 eleje óta folyamatosan tárgyal a taxisok érdekképviseleteivel és szakmai szervezeteivel, és már több intézkedést hoztak az azonos feltételek megteremtése érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.