Beszélni kell arról, hogy az amerikaiak kiket finanszíroznak Magyarországon, és milyen befolyást akarnak itt gyakorolni – vetette fel május 20-án a Kossuth rádióban Orbán Viktor, Soros György milliárdos üzletember kapcsán háttérhatalmat emlegetve. Dunaújvárosban aztán az Index tudósítójának a kormányfő azt mondta: háttérhatalom alatt soft powert értett. Ez ugyanakkor nyilvánvaló félreértés: a fogalmat Joseph Nye politikatudós alkotta meg, és arra utal, amikor egy ország (például Kína) kényszer, illetve fizetség nélkül, a vonzerejével akar elérni bizonyos célokat.
Ugyanakkor a háttérben mozgolódó, befolyást gyakorló milliárdosok kapcsán vannak, akikről – Orbán szavaival élve – a kormánynak nem szokása beszélni. Az utóbbi időben több olyan külföldi erős emberről is beszámolt a sajtó, aki tudta, hogy mondjuk az Átlátszó.hu-t főszerkesztő Bodoky Tamás helyett érdemesebb mondjuk Tiborcz Istvánt felkeresni, ha üzletelni, befolyást szerezni kíván.
És hogy miért érdekes a szaúdi szál? Felvásároljuk Magyarországot – a szélsőjobboldal kedvenc Simón Peresz-idézetét akár a szaúdi olajmágnás, Ghaith Pharaon is mondhatta volna, akire már kevesebb figyelem összpontosul az izraelieknél Magyarországon. Pharaont a Forbes már 2008-ban a világ tíz legkeresettebb fehérgallérosa közt emlegette, egy 2002-es francia jelentés szerint pedig kapcsolatban áll az al-Kaida által is használt iszlám pénzügyi hálózattal. Amerikai pénzintézetek bedöntése miatt is kereste már az FBI Pharaont.
A Jobbik többször fel is emlegette a nemzetbiztonsági kockázatokat a szaúdi üzletemberrel épülő kapcsolatokat felhánytorgatva. Bár Lázár János a hírszerzést is irányítja, egy kormányinfón mégis azt állította ezek után, hogy Pharaon nevét sem hallotta még. Ha ez igaz volna, annál nagyobb lenne a baj: Pharaon ugyanis jelenleg is elnöke a Jordan Decapolis Propertiesnek, de az igazgatóság tagja a magyarországi Pharaon cégeket alapító Abu Namous és a Budapesten élő Zaid Naffa, Jordánia magyarországi tiszteletbeli konzulja, akinek Béla király úti rezidenciájára vannak bejelentve a cégek. Orbán Viktor ugyanakkor a parlamentben már azt felelte Gyöngyösi Márton kérdésére: megvizsgálták Pharaon magyarországi tevékenységét, és semmilyen nemzetbiztonsági kockázata nincs, sőt a magyar törvényeket is maradéktalanul betartja a szóban forgó személy.
Emlékezetes, hogy a József nádor téren március elején a fákat is kivágták mélygarázsépítés miatt: a Válasz.hu szerint titokzatos luxushotel-beruházás miatt lehetett erre szükség. Március végén pedig a Fővárosi Közgyűlés szerződést bontott az Oltalom Karitatív Egyesülettel, így a József nádor téri átmeneti hajléktalanszálló lakói mehetnek majd egy város széli munkásszállóba. Így feltételezhető, hogy olyan arabok, jordánok és törökök járhatnak jobban, akikre sem a hajléktalanok, sem a fakivágás miatt aggódók nem voksoltak.
Nem csak arab üzletemberek mozgolódnak a háttérben: a Figyelő Az igazi háttérhatalom címmel szintén most csütörtökön számolt be Lázár János szoros kapcsolatáról a német politikai, gazdasági elittel. Mister Oroszországként is emlegetik a német sajtóban Klaus Mangoldot, aki Oroszország tiszteletbeli konzulja Baden-Württembergben. Mangold a Daimler egykori főnöke, a Figyelő szerint Lázár hozta össze Orbán Viktorral, az üzletember pedig még a paksi beruházás ügyében is közvetíthetett Moszkva és Budapest között. Tanácsadó cége, a Mangold Consulting segíti a Kelet-Európa és Oroszország iránt érdeklődő vállalatokat. Mangold egyben igyekszik elérni a Moszkvával szembeni szankciók lazítását is. A Figyelő szerint jó viszonyt ápol Lázárral Thomas Lindner is, aki a 620 millió eurós forgalmú Groz-Beckert német tűgyártó vállalat vezetője. Lindnernek és feleségének, Marie von Degenfeld grófnőnek Tokajban van kastélya és szőlészete, a Figyelő szerint pedig Lázár gyakori vendég itt, és a Degenfeld Kastélyszálló 10. születésnapján is ő mondott köszöntőt.