Mesterséges intelligenciával a tőzsdei visszaélések ellen

A programok algoritmusok alapján tanulmányozzák az emberi viselkedést és a tranzakciókat.

MTI
2016. 10. 26. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A New Yorki-i Nasdaq és a London Stock Exchange már idén tervezi olyan, immár tanulni képes programok bevetését, amelyek célja a brókerek közti visszaélésgyanús párbeszédek (chat) és tranzakciók feltárása. A sikeres bevezetés után ezeket a programokat olyan bankoknak és befektetési alapkezelőknek ajánlanák fel megvételre, amelyek ezen a két tőzsdén kereskednek. A Finra jövőre fogja tesztelni hasonló programját.

Ezek a programok algoritmusok alapján tanulmányozzák az emberi viselkedést és a tranzakciókat, és kiválasztják a gyanús eseteket – mondta Tom Gira, a Finra piaci regulációs részlegének vezetője. Hasonló programok már sikeresen működnek más területeken, viszont a Finra olyan mennyiségű adatot felügyel, 50 milliárd eseményt naponta, hogy ezeknek a programoknak a használatával a téves riasztások száma kezelhetetlenné válhat.

Az intelligens, tanuló programok nem lesznek képesek feltétlenül megelőzni olyan eseményeket, mint a 2010-es Dow Jones villámkrach, amikor a Dow Jones index rövid időn belül több mint ezer pontot esett. Viszont olyan visszásságokat göngyölíthetnek fel velük valós idejű elemzéssel, mint a 2013-ban történt bankközi kamat- és árfolyam-manipulációk. Ezek kivizsgálása évekig tartott a hagyományos módon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.