A saját szabályait sem tartja be a parlament

Bánki Eriknek nem megy a matek, és a jogszabályok értelmezése is komoly gondot okoz.

Hírösszefoglaló
2016. 12. 09. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beszédes, hogy éppen a törvényhozás szentélyének tekinthető parlament egyik bizottsága nem hajlandó betartani a magyar törvényeket. Bánki Erik, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke ugyanis arra való hivatkozással utasította el lapunk munkatársának közérdekű adatigénylését, hogy egy éven belül egyszer már feltette a kérdéseket. Ennek azért van jelentősége, mert Bánki Erik éppen a kormánypárti javaslatra megnehezített adatigénylési szabályra hivatkozik, amely szerint egy éven belül nem szabad ugyanannak a személynek, ugyanabban a kérdéskörben közérdekű adatokat kérni. Az erre való hivatkozásnak ugyanakkor nincs valóságalapja, hiszen az újságíró még soha életében nem küldött adatigénylést a gazdasági bizottságnak. (Elképzelhető, hogy egy másik, egyébként teljesen más nevű újságíróval keverték össze, aki szintén a Magyar Nemzetnél dolgozik).

Bánki Erik az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 29. § (1a) bekezdésére hivatkozva utasította el a közérdekű adatigénylést. E szerint az „adatigénylésnek az adatot kezelő közfeladatot ellátó szerv nem köteles eleget tenni abban a részben, amelyben az azonos igénylő által egy éven belül benyújtott, azonos adatkörre irányuló adatigényléssel megegyezik, feltéve, hogy az azonos adatkörbe tartozó adatokban változás nem állt be”. Hab a tortán, hogy nemcsak az azonos adatigénylőre és az egy éven belüli szabályra hivatkozás nem állja meg a helyét, hanem az sem, hogy nem lett volna változás az adatokban: két cég esetében visszavonták az engedélyt, négy vállalatnak pedig más ország állampolgáraira bővítették a forgalmazási engedélyt. Sőt, van egy új cég is, amelyik engedélyt kapott.

Nem újdonság Bánki Erik számára a törvények sajátos értelmezése, hiszen még az általa vezetett bizottság szabályait sem tartja be. Tavaly december 15-én a testület azért vonta meg a Cipruson bejegyzett Discus Holdings Ltd. és a szingapúri Euro-Asia Investment Management Pte Ltd. engedélyét, mert az „elmúlt három évben nem érték el a családtagok nélkül számított összesen száz kérelmezőt”. Azonban egyik cég esetében sem járt le a hároméves időszak: a Discus Holdings ugyanis 2013. április 29-én, míg a Euro-Asia Investment Management 2013. június 10-én kapott engedélyt letelepedési államkötvények forgalmazására. Amennyiben a testület a törvény hatálybalépésétől számítja a három évet, akkor sem stimmel az időpont, hiszen 2012. december 27-én jelent meg a Magyar Közlönyben, viszont a forgalmazás részleteit tartalmazó miniszteri rendelet csak 2013 februárjában.

Jól látszik, hogy a kormánypártok mindent megtesznek azért, hogy a letelepedési kötvényprogramon busás haszonra szert tevő, többségében offshore helyszíneken bejegyzett cégek titkait megvédje. Ezek a vállalkozások eddig, az olcsóbb árazással számolva több mint 92,5 milliárd forintos bevételre tettek szert, miután 4031 külföldi fizetett a letelepedési engedélyért. Jelenleg öt cégnek van engedélye kötvényforgalmazásra, a valódi tulajdonosi kör azonban ismeretlen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.