Egyre nagyobb a szakemberhiány

340 ezer üres álláshely van. A kkv-k csak kisebb béremelést tudnak kigazdálkodni.

Bodacz Péter
2016. 12. 22. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegében az összes cégméret és a legtöbb iparág esetében jelentős munkaerőhiányról lehet beszélni a GKI Gazdaságkutató Zrt. tegnap közölt felmérése szerint. A kis- és közepes vállalkozások (kkv) a meglévő létszám negyedét tudnák még foglalkoztatni, de komoly kihívásokkal kell számolniuk a nagyvállalatoknak is. A tanulmány alapján a kisebb cégek jellemzően hazai tulajdonosi körűek, főleg a magyar piacra dolgoznak, és erősen költségérzékenyek. Emiatt pedig csak kisebb béremelésre képesek, így nehezebben tudják megtartani a dolgozókat. A GKI összesítése alapján az öt és húsz fő közötti létszámmal dolgozó vállalkozások csaknem hatvanezer embert foglalkoztatnak Magyarországon.

A legnagyobb munkaerőhiánnyal a 250-nél több embert foglalkoztató cégek küszködnek. A meglévő létszám kilenc százalékát tudnák felvenni, így önmagában ezek a vállalatok összesen 63 ezer potenciális munkavállalót tudnának foglalkoztatni. A probléma az 51–150 dolgozót foglalkoztató vállalatoknál is igen súlyos, ezek 36 700 fős hiányról számoltak be; ez a jelenlegi létszám 12 százaléka. A 20–50 alkalmazottnak munkát adó cégeknél kilenc-, a 150–250 közöttieknél pedig hatszázalékos a létszámhiány. Az ötnél kevesebb embert foglalkoztató cégeket is beleszámolva – a becslések szerint – a vállalkozásoknál összesen 340 ezer dolgozó hiányzik.

A GKI ágazatok szintjén is megvizsgálta a helyzetet. Ennek alapján a munkaerőhiány a könnyűipart, valamint az üzleti szolgáltatásokat érinti az átlagnál súlyosabban, a könnyűiparban a meglévő létszám 32, az üzleti szolgáltatások területén 23 százalékát tudnák felvenni. A közepesen nehéz helyzetben lévő területek közé tartozik a feldolgozó-, a gép-, az építő-, a fém- és az élelmiszeripar, valamint a kereskedelem, ezekben az ágazatokban a munkaerőhiány a létszám arányában 12-től 16 százalékig terjedő sávban mozog. Legkevésbé a vegyipari cégek érzik a munkaerőhiányt – közölte a GKI. Miközben a hazai vállalatokat – és azon belül is a kkv-kat – különösen rosszul érinti a szakemberhiány, a versenyképesség problémájával is szembe kell nézniük. Az Opten nemrég kiadott felméréséből az derül ki, hogy a magyar vállalkozások mindössze egy-két százalékának eredménye éri el a fejlett országokban tapasztalható produktivitást.

Az Európai Unió egészét tekintve a kkv-szektorban egy alkalmazottra évi 200 ezer euró (körülbelül 63 millió forint) árbevétellel lehet számolni. Ezzel szemben Magyarországon 43 millió forintról beszélhetünk a kisvállalkozások esetében, míg a hazai vállalkozások több mint kilencven százalékát kitevő mikrovállalkozásoknál a 15 millió forintot sem éri el az átlagos bevétel. A szakértő szerint ráadásul már ez is eredmény, hiszen az elmúlt öt évben több mint húszszázalékos fejlődés volt az egy főre jutó árbevételeket vizsgálva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.