Nemcsak a hamisított termékek miatt kieső pénz károsítja meg a gazdaságot, az ágazatokban 10 800 munkahely megszűnése következik be emiatt. Az EU-s átlagot jelentősen meghaladó arányban okoz problémákat a hamisítás. A legnagyobb mértékben a gyógyszerágazatot érinti az EUIPO szerint.
A hivatal a Szellemi Tulajdoni Jogsértések Európai Megfigyelő Központján keresztül elvégzett vizsgálatsorozat becslése szerint az Európai Unióban a kilenc ágazatban az összes értékesítés 7,4 százaléka, több mint 14 272 milliárd forint esik ki a hamisított áruk miatt. Ráadásul ehhez még hozzájön évi 10 455 milliárd forint veszteség, mert a gyártók kevesebb árut és szolgáltatást vásárolnak a beszállítóktól, kevesebb készterméket szállítanak stb. Ez pedig újabb munkahelyek megszűnéséhez vezet: az unióban közel 500 000 állás tűnt el a gyártóknál, további 290 000 a közvetetten érintett szektorokban.
A vizsgálatsorozat a hamisítványok államháztartásra gyakorolt hatását is nyomon követi. A hamisításból és kalózkodásból eredően az érintett ágazatokban a jövedelemadók, fogyasztási és jövedéki adók kiesése miatt az évente elveszett kormányzati bevételeket 4274 milliárd forintra teszik az EUIPO 2015 márciusa és 2016 szeptembere közötti mérése alapján.
Az ellenőrzés-sorozat 2017-ben is folytatódik, és beszámolók készülnek majd a hamisítás és a kalózkodás által egyebek mellett az okostelefonok és a növényvédő szerek ágazatára gyakorolt gazdasági hatásairól.
Az EUIPO a spanyolországi Alicantéban működik, a hivatal kezeli az európai uniós védjegyek és a közösségi formatervezési minták lajstromozását, amelyek az EU mind a huszonnyolc tagállamában oltalmat biztosítanak, valamint az unió tagállami és regionális szellemi tulajdoni hivatalai közti együttműködést segíti.
A hamisításra nemcsak a szellemi termékekkel foglalkozó szervezet szerint kell jobban odafigyelni. Az Europol az interneten árusított utánzatok miatt tájékoztató kampányt indított Don’t F***(ake) it! címen. A célja, hogy felhívja a figyelmet arra, a világhálón anonim módon bárki eladhat bármit bárkinek. Bár a hamisítványok olcsóbbak, mint az eredeti, oltalom alatt álló termékek, ártalmasak lehetnek a fogyasztók egészségére és biztonságára is. Legutóbb november végén több mint 4500 hamisított sportszereket, luxuscikkeket, alkatrészeket, elektronikus eszközöket, gyógyszereket árusító honlapot kapcsoltak le.