KSH: 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom októberben

Az élelmiszerek iránti kereslet és az üzemanyag-kiskereskedelem is nőtt. Az elemzők jobb eredményre számítottak.

MTI
2016. 12. 05. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 4,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,2 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

Az év első tíz hónapjában a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 4,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét.

Éves összehasonlításban a kiskereskedelmi forgalom 2013 júliusa óta, 40 hónapja nőtt. A mostani érték a növekedés eddigi ütemét nézve kisebb visszaesés: ez a legalacsonyabb érték a januári 1,7 százalékos emelkedés óta.

Az előző havihoz hasonlítva az üzemanyag-fogyasztás fékeződött le a legjobban, 7,7 százalékról 1,2-re, ami 2013 márciusa óta a legalacsonyabb növekedés. Az élelmiszer-fogyasztás is kilenc hónapja a legkisebb növekedését mutatta az októberi 1,5 százalékkal a szeptemberi 4,0 százalék után. A nem élelmiszer jellegű termékek keresletének 4,6 százalékos éves emelkedése 27 hónapja, 2014 júliusa óta a legalacsonyabb mértékű volt.

Az elemzőket csalódtak az októberi szerény növekedésben: 4,3 százalékos növekedésre számított a piac, a tíz havi átlagot 4,8 százalékra várták. Mivel a háztartások fogyasztása döntően meghatározza a gazdasági növekedés alakulását, óvatosabban tekintenek a negyedik negyedéves GDP-növekedés elébe.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a negyedik negyedévi gazdasági teljesítményről megjelent első adat kedvezőtlen lett, és könnyen lehet, hogy a valóban alacsonyabb sebességben ragadt a gazdaság az év utolsó hónapjaiban.

Oszlay András, a Takarékbank elemzője az MTI-nek megküldött írásos kommentárjában azt emelte ki, hogy a karácsonyi vásárlások jóval meghaladhatják a tavalyit, így a 2 százalékos, vagy azt egy kicsit meg is haladó idei GDP-növekedés továbbra is reálisnak látszik.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője nem változtatott azon a korábbi véleményén, miszerint annak ellenére, hogy októberben megingott a kiskereskedelem bővülésének tempója, továbbra is a háztartások fogyasztása adja a GDP-növekedés gerincét az idei utolsó negyedévben és jövőre is.

Az októberi kiskereskedelmi forgalom részletes adatait december 16-án közli második becslése alapján a KSH.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.