Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 4,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,2 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Az év első tíz hónapjában a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 4,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét.
Éves összehasonlításban a kiskereskedelmi forgalom 2013 júliusa óta, 40 hónapja nőtt. A mostani érték a növekedés eddigi ütemét nézve kisebb visszaesés: ez a legalacsonyabb érték a januári 1,7 százalékos emelkedés óta.
Az előző havihoz hasonlítva az üzemanyag-fogyasztás fékeződött le a legjobban, 7,7 százalékról 1,2-re, ami 2013 márciusa óta a legalacsonyabb növekedés. Az élelmiszer-fogyasztás is kilenc hónapja a legkisebb növekedését mutatta az októberi 1,5 százalékkal a szeptemberi 4,0 százalék után. A nem élelmiszer jellegű termékek keresletének 4,6 százalékos éves emelkedése 27 hónapja, 2014 júliusa óta a legalacsonyabb mértékű volt.
Az elemzőket csalódtak az októberi szerény növekedésben: 4,3 százalékos növekedésre számított a piac, a tíz havi átlagot 4,8 százalékra várták. Mivel a háztartások fogyasztása döntően meghatározza a gazdasági növekedés alakulását, óvatosabban tekintenek a negyedik negyedéves GDP-növekedés elébe.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a negyedik negyedévi gazdasági teljesítményről megjelent első adat kedvezőtlen lett, és könnyen lehet, hogy a valóban alacsonyabb sebességben ragadt a gazdaság az év utolsó hónapjaiban.
Oszlay András, a Takarékbank elemzője az MTI-nek megküldött írásos kommentárjában azt emelte ki, hogy a karácsonyi vásárlások jóval meghaladhatják a tavalyit, így a 2 százalékos, vagy azt egy kicsit meg is haladó idei GDP-növekedés továbbra is reálisnak látszik.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője nem változtatott azon a korábbi véleményén, miszerint annak ellenére, hogy októberben megingott a kiskereskedelem bővülésének tempója, továbbra is a háztartások fogyasztása adja a GDP-növekedés gerincét az idei utolsó negyedévben és jövőre is.
Az októberi kiskereskedelmi forgalom részletes adatait december 16-án közli második becslése alapján a KSH.