Leminősítette Belgiumot a Fitch Ratings

A lépést elsősorban a folyamatos költségvetési elcsúszásokkal indokolták.

MTI
2016. 12. 24. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi „AA”-ról egy fokozattal „AA mínusz”-ra rontotta Belgium hosszú futamidejű külső és hazai kötelezettségeinek besorolását. Az új, továbbra is elsőrendű befektetői szuverén osztályzat kilátása stabil.

A leminősítéshez fűzött indoklásban a Fitch kiemeli, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért bruttó belga államadósság-ráta az idén várhatóan eléri a 107 százalékot. A cég hangsúlyozza, hogy ez a legmagasabb államadósság-ráta az általa „AA” kategóriásként nyilvántartott szuverén adósok között.

Mindemellett a belga kormány 2014 októbere óta többször is felfelé módosította az államháztartási hiánycélokat. Ez a folyamatos költségvetési elcsúszás azt jelenti, hogy 2019 lehet az első olyan év, amelyben jelentősebben csökkenhet a belga államadósság-ráta. Ez két évvel későbbi időpont a Fitch által 2014 novemberében, a belga államadósság-besorolási kilátás negatívra rontásának jósolt idejénél – áll a hitelminősítő elemzésében.

A Fitch az eddigi 2,7 százalékról 3 százalékra módosította a GDP-arányos idei belga államháztartási hiányra szóló előrejelzését.

Jóllehet az idei hiányhoz hozzájárultak a menekültek ellátásából eredő költségek, valamint a belgiumi és a franciaországi terrortámadások után elrendelt új biztonsági intézkedések kiadásai, a költségvetési hiánycélokhoz képest újból és újból bekövetkező elcsúszások ezzel együtt is negatív hatást gyakorolnak a belga költségvetési politika hitelességére, és csökkentik a jövőbeni költségvetési célok teljesíthetőségébe vetett bizalmat – áll a Fitch Ratings londoni elemzésében.

A Fitch hasonló indokokkal néhány hete egy másik euróövezeti gazdaságra, Olaszországra is negatív hitelminősítői lépést jelentett be. Október végén leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról a „BBB plusz” szintű olasz államadós-besorolás kilátását, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy az államháztartási konszolidáció ismétlődő halasztgatása rontja a hitelességet.

A hitelminősítő akkori előrejelzése szerint a hazai össztermékhez mért bruttó olasz államadósság-ráta 2016 végére 132,8 százalékra emelkedik a tavalyi év végén mért 132,3 százalékról. A cég hangsúlyozta, hogy a „BBB” osztályzati sávban szereplő szuverén adósok mediánértéke 40 százalék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.