Szakképzetlenül ellenőrzik a fűtési rendszereket

A katasztrófavédelem szerint nincs ok aggodalomra, közmunkásokból is lehetnek kéményseprők.

Illés József
2016. 12. 13. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre tarthatatlanabb a helyzet a kéményseprési iparágban. A lakossági szektort a káosz, a versenypiacot pedig a szabad rablás jellemzi – nyilatkozta lapunknak a Kéményseprők Országos Szakszervezetének (KOSZ) elnöke. Vámos Csaba elmondta: az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) nem képes ellátni a feladatát sem úgy, mint a kéményseprési ágazatot ellenőrző szakhatóság, sem úgy, mint az ország 17 megyéjében 2499 település kéményeinek ellenőrzését ellátó szervezet. A Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság például olyan vállalkozással kötött szerződést a kéményellenőrzési munkálatok elvégzésére, amely alkalmazottjának nincs sem szakirányú végzettsége, sem erkölcsi bizonyítványa. A dolgozó nem kapott a szakma működését szabályozó rendelet által előírt felszereléseket, műszaki eszközöket sem. Így kizárt, hogy képes volt a jogszabályok megszabta követelményeknek megfelelően elvégezni a kéménytisztítási munkákat, a fűtési rendszerek vizsgálatát – állítja a szakember.

Hajdú Márton tűzoltó alezredes, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője kérdésünkre azt válaszolta: meg fogják vizsgálni a szakszervezet által megnevezett céget, csakúgy, mint országszerte a többi szolgáltatót. Az OKF ugyanis rendszeresen ellenőrzi a kéményseprő-társaságokat, hogy kiszűrje a nem előírásszerűen működő vállalkozásokat.

Vámos Csaba a korábbi állítását megerősítve arról is beszélt, hogy óriási a szakemberhiány azokon a területeken, ahol júliusban az OKF vette át ezt a szolgáltatást. Mivel a kéményseprők kevesen vannak, ma már szinte bizonyos, hogy az OKF munkatársai az év végéig nem lesznek képesek elvégezni a kijelölt területeken az alapvető szolgáltatásokat, az úgynevezett sormunkákat sem. Vagyis a tüzelő-fűtő berendezések ellenőrzését, tisztítását és kötelező felülvizsgálatát. Így idén sok helyen elmarad a kémények előírt menetrend szerinti vizsgálata, ami a gáztüzelésű rendszereknél az év közepétől a korábbi évi egy alakalomról kétévente egyre lett csökkentve, míg a hagyományos fűtés esetén maradt az évi egy ellenőrzés. Annak ellenére nem sikerül majd végigjárniuk a mestereknek valamennyi körzetet, hogy az OKF az év végéig minden szombaton kötelező túlórázást rendelt el kéményseprő munkatársainak – véli a szakszervezeti vezető.

Hajdú Márton ezzel szemben azt állítja: valamennyi előírt sormunkát képesek határidőre elvégezni az OKF alkalmazottai; annak ellenére, hogy valóban szakemberhiány alakult ki a kéményseprési iparágban. Így az OKF-nél is folyamatosan próbálnak újabb szakembereket felvenni.

Vámos Csaba azt a lapunknak korábban adott nyilatkozatát is megerősítette, hogy az OKF arra készül, jövőre közmunkásokból képez ki kéményseprőket. A megyénként 40-50 új szakember kitaníttatása pedig összesen 850 millió forint kiadással járhat, amit az adófizetők állnak majd. A három hónapos átképzési program jövő márciusban indulna, így akik részt vettek benne, csak 2017 közepétől végezhetik a kéményellenőrzési munkákat. Addig marad az óriási szakemberhiány – jegyezte meg az elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.