Bár még néhány hét hátra van a 2016-os év végéig, már biztos, hogy a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér idei utasainak száma meghalad minden korábbit; a légikikötőt üzemeltető Budapest Airport (BUD) a múlt héten köszöntötte idei tizenegy-milliomodik utasát. A forgalombővüléshez nagyban hozzájárult, hogy idén 16 új járat vált elérhetővé Ferihegyről. A tendencia egyébiránt globálisnak nevezhető, hiszen világszerte egyre többen utaznak repülővel, ami nem kis részt annak köszönhető, hogy az eddigi nyomott olajárak miatt a korábbi évekhez képest lényegesen olcsóbban lehet repülőjegyhez jutni.
A Budapest Airport tájékoztatása szerint ez a harmadik rekordév a Liszt Ferenc repülőtér életében forgalom tekintetében: az utasszám tavaly lépte át a 10 milliót és minden valószínűség szerint további dinamikus bővülésre lehet számítani. A prognózisok alapján 2018-ra a forgalom eléri a 12 milliót, ami már közel van a repülőtér 12,5 milliós kapacitási határához. Ezért az üzemeltetők jelentős bővítés mellett döntöttek, januárban elkezdik építeni a 2B terminálon az új kiszolgáló mólót, és tervben van a 2C terminál is. A repülőtér hosszú távú fejlesztési programja, a BUD 2020 szerint öt év alatt ötvenmilliárd forintot áldoznak a légikikötő fejlesztésére.
A 2017-es év számos új járatot hoz Ferihegy számára: a Wizz Air a minap jelentette be, hogy elnyerte a nyugat-balkáni nagyvárosok és Budapest közötti járatok üzemeltetési jogait az állam által még tavasszal kiírt tenderen. Áprilistól a fapados légitársaság – és a Budapest Airport – kínálata Tiranával, Podgoricával, Szkopjével, Szarajevóval és Pristinával bővül. A TAP Portugal légitársaság nyáron indítja újra az idén áprilisban leállított Budapest–Lisszabon járatát.
A légi ipari bővülést a debreceni repülőtér is érzi: a novemberi adatok szerint összesen 17 550 légi utas fordult meg a Debrecen Airporton, ez 44 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az első tizenegy havi utasforgalom még ennél is nagyobb mértékben, 71 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakát.
Az előzetes becslések szerint az idén 280–290 ezer utassal számolhat hazánk második legjelentősebb reptere, ahonnan a Wizz Air és a Lufthansa is több járatot üzemeltet nyugat-európai nagyvárosokba. A várakozások alapján Debrecenben még további forgalomnövekedésre lehet számítani, mivel a légitársaságok tovább bővítik kínálatukat. A növekedést az is serkenteni fogja, hogy a HungaroControl légiforgalmi irányítórendszert épít ki.