Eltörölné a közalkalmazotti bérek között tetten érhető jelentős különbségeket a román kormány, amely kidolgozta az állami foglalkoztatottak egységes bérezését célzó törvénytervezetet. Romániában hosszú ideje vita tárgya a közalkalmazotti bérek szabályozása, amelynek ilyen-olyan formában több kormány is nekilátott, a politikai akarat hiánya vagy a szakszervezetek ellenkezése miatt azonban egyetlen javaslat sem vezetett konkrét megoldáshoz.
Pedig a helyzet tarthatatlan, mivel a közszférában dolgozó mintegy 1,1 millió alkalmazott javadalmazása között óriási szakadék tátong. Jelenleg négyszáz bérkategóriát tartanak nyilván, ugyanakkor harmincötszörös a legalacsonyabb és a legmagasabb bér közötti különbség. Sokak szerint elfogadhatatlan, hogy miközben az államfő 1500 eurót (közel félmillió forintot), a miniszterelnök pedig ezer eurót keres havonta, addig a bukaresti jegybank elnökének jövedelme 15 ezer euró (csaknem 5 millió forint), az egységes pénzügyi felügyelet vezetőjének pedig 14 ezer euróra rúg. Lényeges egyenlőtlenségek érhetők tetten az „alsóbb szinteken” is: miközben a közigazgatásban és a védelem területén dolgozók átlagfizetése 500 euró, a pedagógusok és az egészségügyi alkalmazottak ennél lényegesen kevesebbet, átlagosan 322 eurót visznek haza. Négy évvel ezelőtt kidolgoztak ugyan egy törvénytervezetet, amelynek értelmében legfeljebb tizenötszörös lenne a különbség a legalacsonyabb és a legmagasabb közalkalmazotti bér között, ám a javaslatot forráshiányra hivatkozva nem ültették át a gyakorlatba.
A Dacian Ciolos vezette bukaresti szakértői kormány által a napokban közzétett bérezési tervezet 116 bérezési kategóriát javasol, 2017 júliusában lépne hatályba, alkalmazása pedig 2021-ig húzódna el. A közalkalmazottak fizetése a következő hat évben több lépcsőben, összesen 37 százalékkal nőne, ugyanakkor a legkisebb és a legnagyobb állami jövedelem közötti különbség legfeljebb tizenháromszoros lenne. Az egységes bértörvény alapján befagyasztanák a magas rangú állami tisztségviselők bérét, és 1625 lej (108 ezer forint) lenne a legalacsonyabb fizetés a román közszférában, míg a legnagyobb 22 ezer lejre (1,4 millió forint) rúgna. A javasolt bértáblának megfelelően a közigazgatási alkalmazottaknak, valamint a rendőröknek, az ügyészeknek és a büntetés-végrehajtási intézetek dolgozóinak a jövedelme nőne a legnagyobb arányban (65, illetve 58 százalékkal), míg például a pedagógusok bére 36 százalékkal emelkedne, és jövőre 240 ezer forintnak megfelelő összegre rúgna a bruttó átlagbér a közoktatásban. Az országos szakszervezeti szövetségek azonban bírálják a kormány javaslatait, szerintük ugyanis az egységes bértörvény nem fogja megszüntetni a különböző ágazatokban meglévő jelentős különbségeket.