Nehézfiúk a bábolnai földügyben

Poprády Géza volt államtitkár is érintett. Az állam előbb eladott egy területet egy magánszemélynek, majd továbbadta a Monsanto Hungária Kft.-nek.

Magyar Nemzet
2017. 03. 27. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bábolnai kötődésű Poprády Géza volt államtitkár neve is felvetődhet abban a földüzletben, amelynek során az állam előbb eladott egy területet egy magánszemélynek, majd az továbbadta a telephelyét bővítő Monsanto Hungária Kft.-nek. Az agrárvilág környékbeli szereplői szerint nem kevesebb mint egymilliárd forint értékű volt az üzlet. Poprády Géza személye azért köthető az ügyhöz, mert a kilencvenes években ugyanúgy a Bábolna Rt.-nél dolgozott, mint az a Bernáth István, aki magánszemélyként előbb az államtól megvette, majd a Monsantónak eladta a szóban forgó területet. Rajtuk kívül képbe kerülhet Bernáth egykori beosztottja, Borsfai Attila. Ő a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) régióvezetője, és ebben a pozícióban dolgozott az ügylet lebonyolítása idején is.

Sem a Monsanto Hungária Kft., sem Bernáth István nem erősítette meg lapunknak a környékbeli gazdálkodók között a vételárról folyó szóbeszédet. A Monsanto Hungária Kft. – jogi osztálya mérlegelése után – nem válaszolt kérdéseinkre. Azt is firtattuk a cégnél, mennyiért vették meg a szóban forgó bábolnai területet Bernáth Istvántól. Az eladóval sikerült beszélnünk, viszont nem nyilatkozott lapunknak. Annyit azért elárult, „300 hektáron gazdálkodnak”, de kifogásolta, ha írunk róla, mivel nem közszereplő. A nyilatkozó helyi agrárágazati szereplők szerint a titkolózásnak valóban lehet oka, túl azon, hogy valóban nem közszereplő. Ugyanis a történteket közelről ismerők úgy tudják, az NFA-hoz Borsfai Attilát éppen Bernáth István protezsálta be. Így aztán első kézből lehetett információja arról, hogy a földalapkezelő mit tervez a remek helyen lévő földterülettel, és információink szerint Poprády Géza vigyázhatott arra, hogy minden a tervek szerint történjen.

Poprády egyébként 2011–2014 között volt a Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára. Majd annak a 4000 állami hektárt bérlő herceghalmi Agrosystem Zrt.-nek lett a vezérigazgatója, amely a piszkos tizenkettőként elhíresült, az első Orbán-kormány alatt privatizált állami agárcégek egyikének, a Herceghalmi Kísérleti Gazdaságnak az utódja, s amelyet nem sokkal korábban az akkor még csak feljövő felcsúti polgármester, Mészáros Lőrinc a Talentis Group felvásárlásával Kenyeres Sándortól szerzett meg.

Az Agrosystem vezérigazgatója ma már nem Poprády Géza, Bernáth István azonban a hozzá, illetve családjához köthető cégeit igazgatja. – Nem kis földműves ő, több céget is visz, magyart és szlovákot is – mondta róla egyik szomszédja, aki azt is állította, hogy a Bernáth család „szlovák rendszámú luxusautókkal furikázik, de emiatt nem állítja meg, és nem bünteti meg őket senki.” Ahogy azért sem, ha papíron szlovák cégüktől béreltetnek munkagépet a magyar cégükkel, s „így viszik ki a pénzt az országból”. Ami persze nem egyedi, „errefelé így csinálják”. Bernáth István a cégadatok szerint ügyvezetője például a 2015-ben félmilliárdos árbevételű Agrofil 2000 Kft.-nek, de érdekeltségi körébe tartozó cégek még az Agrofamulus Kft., a Proventus Trade Kft., a Pelsober Kft. és a Tárkányi Naplopó Kft. is.

Mint korábban megírtuk, a területhez a nyilvánosan hozzáférhető tulajdoni lapok szerint Bernáth István lényegében kulcsrakész előkészítése után a Monsanto Hungária Kft. jutott hozzá. Széljegyen 2017. március 8-án jelent meg a cég tulajdonjog-bejegyzési kérelme a tulajdoni lapon. Bernáth István pedig még helyi földművesként 2014. május 6-án a magyar államtól vette meg azokat a külön helyrajzi számon lévő parcellákat, amelyek, egyesítve és összevonva Bernáth egy már korábban is tulajdonában lévő földjével, ideális telekké váltak a Monsanto számára. Ehhez persze az is kellett, hogy 2016 decemberében a művelési ágat szántóról szántó és géptárolóra változtatták, és a tulajdoni lap széljegyére bekerült egy épület építésével kapcsolatos bejegyzés is. A terület művelési ága 2017 februárjában ismét megváltozott, kivett telephely, udvar és géptároló és parkoló lett belőle. E meglehetősen alapos előkészítés után került csak az egykor volt állami termőföld tulajdoni lapjának széljegyére a Monsanto Hungária tulajdonjog-bejegyzés iránti kérelme.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.