A Miniszterelnökséget vezető miniszter a gazdasági napilap keddi számában hangsúlyozta annak előnyét, hogy a jövő évi költségvetés tervezetét már április 26-án benyújtják. Noha 2018-ban országgyűlési választást tartanak, a kormány nem készül választási költségvetésre, és 72 százalékos GDP-arányos államadósságot terveznek – mondta.
Lázár János elmondása szerint ennek ellenére minden tárca legalább ugyanakkora forrásból gazdálkodhat, mint idén. Magyarország 2018–19-ben már saját forrásból is képes lesz infrastrukturális fejlesztéseket végrehajtani; a büdzsében 80 százalék megy működésre, 20 százalék fejlesztésre – közölte, hozzátéve: ennek fedezetét a növekedés jelenti majd.
A miniszter beszámolója szerint a védelmi kiadás három fő részből áll: a több és jobban felszerelt rendőrnek köszönhetően jelentősen javult a közbiztonság, számolni kell az illegális migráció okozta költségekkel, 2020–2026-ra pedig nagyszabású hadsereg-fejlesztési tervet dolgoznak ki, melynek egyik eleme a magyar hadiipar újjáélesztése. „Az már komoly teljesítmény lenne, ha a rendvédelmi erőinket hazai gyártású fegyverekkel tudnánk ellátni. Az önálló hadiipari képességet erősítenünk kell, mert Magyarország csak akkor lehet a térség legerősebb országa, ha a hadseregét is ütőképessé tesszük” – jelentette ki.
Lázár János kiemelte: a béremelések nem növelik a feketegazdaságot, hiszen így is munkaerőhiány van, ha azonban sikerül tovább javítani az életkörülményeket, nem éri majd meg a magyaroknak nyugaton munkát vállalniuk.
A miniszter azt mondta: jó néhány nyugat-európai ország a kelet-közép-európai tagállamokból származó, alacsony bérért is munkába álló, keresztény, fehér fiatalokat keresi, azokat, akik szeretnek és tudnak is dolgozni. „Akik külföldön dolgoznak, óriási áldozatokat hoznak. Kint drágább a megélhetés, ezért csak akkor tudnak megtakarítani, ha önmagukat kizsákmányolják. Rosszabb körülmények között élnek, csökkentik a kikapcsolódásra, szórakozásra fordított pénzt, időt, ráadásul mindezt a családjuktól, barátaiktól távol, ismeretlen környezetben teszik. Lehet, hogy idehaza nem lehet annyit keresni, mint nyugaton, de ha tovább tudjuk javítani az életkörülményeket, már nem éri meg vendégmunkássá válni. Magyarországon kevesebb ugyan a fizetés, de mégis jobb az élet, mint ha nyugaton lennél rabszolga” – fogalmazott.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország az uniós pénzek felhasználásában az elsők között van: már van gazdája 4860 milliárd forintnak, ami a teljes keret 55-60 százaléka, és zajlik a szerződések megkötése.
A miniszter szerint ugyanakkor a magyar parlamentnek kell meghatároznia, hogy Magyarországon mennyi az adó, a támogatás és a hatósági energiaár. Biztosítani kell az olcsó energiát, ehhez pedig kiemelten fontos a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartása – fejtette ki.
Mint hozzáfűzte, a paksi beruházás 10 ezer munkahelyet és 1 százalékos GDP-növekedést teremt, nem okoz ugyanakkor orosz függőséget, mert az üzemanyag bárhonnan beszerezhető. Paks II. ezzel együtt hosszú távon az ország energiaszükségletének csupán felét fedezi majd, a másik fele zöldáram lesz – közölte Lázár János.
A korrupciós vádakkal kapcsolatban Lázár János kiemelte, „politikai okok miatt tartanak minket Brüsszelben fekete báránynak”. Annyi vizsgálatot és ellenőrzést kapunk, mint több tagállam együttvéve – fűzte hozzá.
A Csíki Sör ügyével kapcsolatban pedig azt mondta, „a kormány programja a mindennapi patriotizmus. A magyar cégek érdekeit a napi ügyek szintjén is képviselni kell, legyen szó akár a Mol, akár a Csíki Sör elleni támadásról. Ez utóbbi Csíkszentsimonban százötven-kétszáz embernek ad munkát, ők nemcsak magyar szívvel és útlevéllel rendelkeznek, de már azt is tudják, hogy számíthatnak a magyar kormányra.”