Milliárdokért dolgozik Mészáros üzlettársa egy MNB-alapítványnak

4,49 milliárd forintot fordítanak a dunai panorámás villa újjáépítésére.

Hajdú Péter
2017. 04. 25. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb 4,5 milliárd forint összegű, a Magyar Építő Zrt.-nek juttatott megbízással segíti a Mészáros-klánhoz több szálon is köthető cég gazdagodását az egyik jegybanki alapítvány. A Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) Budai Várban található luxusvillája felújításának második fázisára kiírt közbeszerzési eljárást a Mészáros Lőrinc, az ország leggazdagabb gázszerelője bizalmi emberének számító Szíjj László tulajdonában lévő építőipari vállalkozás nyerte el az alapítványok egy másik beszállítója, a ZÁÉV Zrt. előtt. (Az ismeretlen tulajdonosi háttérrel rendelkező ZÁÉV kapta meg korábban a kecskeméti Pallasz Athéné Egyetem új campusa oktatási épületének építési munkálatait 11,9 milliárd forintért.)

Nem meglepetés a nyertes vállalkozás kiléte, hiszen a Csónak utcai műemlék épület felújításának első fázisában korábban elköltött egymilliárd forint összegű munkadíj ugyancsak a Magyar Építő kasszájába folyt be. De a jegybanki alapítványok létrehozása óta eltelt három évben egyéb milliárdos megbízásokat is elnyert már a „szerencsés” cég. Így például egy, az ugyancsak a Budai Várban található műemléki ingatlan felújítási munkálatait. Az Úri utca 21. szám alatt található ingatlan felújítására 3,6 milliárd forintot szánt szintén a PADA. Ebbe az épületbe szeretnék beköltöztetni az alapítvány doktori iskoláját. A most elnyert megbízással megduplázódott a Magyar Építőknek juttatott megbízások összege.

A Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank három évvel ezelőtt hozta létre alapítványi hálózatát. A hat alapítványra 267 milliárd forintnyi közpénzt költött a jegybank, s éveken keresztül titkolta azok milliárdos pénzköltéseit, mondván, az oda helyezett pénz „elvesztette közpénzjellegét”. Az Alkotmánybíróság viszont úgy ítélte meg, hogy szó sincs erről. Ezt követően tavaly kénytelen-kelletlen elkezdték nyilvánosságra hozni, mire mekkora összeget költöttek. A 267 milliárd forint a forintgyöngítő gazdaságpolitika eredményeként halmozódott fel a jegybankban, amelynek jobb helyét látta a jegybank az alapítványokban, mint a devizahitelesek kárenyhítésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.