Magyar csalók árulnak horvát letelepedési kötvényt

Becsapták a kínai ügyfeleket, akik állampolgárságot akartak letelepedési papírért cserébe.

Wiedemann Tamás
2017. 09. 29. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aligha tesz jót a magyar–kínai kapcsolatoknak, hogy egy hazai cég a horvát letelepedésikötvény-program ígéretével csalt ki több millió eurót kínai állampolgároktól. Márpedig az Adria Fund Management Kft. idén márciusban, a magyar letelepedésikötvény-program felfüggesztésekor keresett meg olyan vállalkozásokat, amelyek aktívak voltak a kínai vízumpiacon. Peti Tamás, az Adria Fund ügyvezetője azt állította, szeptemberben indul a horvát kormány letelepedésikötvény-programja, amely állampolgárságot kínál a külföldi ügyfeleknek. A feltételek szerint 300 ezer euró értékben kell horvát állampapírt lejegyezni, illetve további 60 ezer euró közvetítői díjat megfizetni. Bár Horvátország nem tagja a schengeni övezetnek, vonzó lehet a horvát útlevél, hiszen azzal is szabadon lehet mozogni az Európai Unión belül.     

Peti Tamás elmondása szerint a horvát külügyminisztérium az Adria Fund Kft.-t hatalmazta fel a program lebonyolítására. Egy 2017. március 27-én kelt dokumentumot is felmutatott, amelyen az akkori horvát külügyminiszter, Davor Ivo Stier aláírása szerepelt. Miután több kínai ügyfél is érdeklődött, Peti azt javasolta, hogy ne várják meg a hivatalos indulást, hiszen a jogszabályok lehetővé teszik az egyedi elbírálást is.

A lapunknak nyilatkozó üzletember úgy döntött, hogy belevág a programba, de ragaszkodott ahhoz, hogy a külföldiek pénze egy ügyvédnél kerüljön letétbe, aki csak akkor utalhatja tovább az összeget, ha megkapta az ügyfél horvát útlevelét. Peti Tamás a Pintér Ákos Ügyvédi Irodát ajánlotta, amely egyébként ugyanott van bejelentve, ahol az Adria Fund, vagyis Budapesten, az Újpesti rakpart 7. I. 6. számú lakásában. Nem sokkal később, június 27-én, szintén Davor Ivo Stier szignójával újabb dokumentum érkezett, amely hivatalosan is megerősítette, hogy a kínai ügyfelek – akik egyesével, névre szólóan kapták meg a papírt – alkalmasak a horvát programban való részvételre.

A kínai állampolgárok ezután letétbe helyezték a fejenkénti 360 ezer eurós összeget (összesen kétmillió euró) a Pintér Ákos Ügyvédi Irodánál. A megbeszélt időpontban, augusztus 29-én megérkeztek Zágrábba, hogy elintézzék a hivatalos ügyeket az útlevél átvételéhez. Az Adria Fund munkatársai azonban nem jelentek meg, sőt Peti Tamás is felszívódott. A kínaiakat képviselő üzletember ekkor kocsit bérelt, és Budapestre utazott. Felkereste a cég – egyben az ügyvéd – irodáját, de az ügyvezetővel nem tudott találkozni. Peti Tamás egy internetes applikáción (WeChat) keresztül üzent, ahol elismerte, hogy a letétbe helyezett összegeket kiutalták, és ezzel megszegte a szerződést. Arra hivatkozott, hogy megfenyegették a családját. Amikor az üzletember megkereste Pintér Ákos ügyvédet, az letagadta, hogy egyáltalán az ő aláírása lenne a letéti szerződésen.

Megkerestük Pintér Ákost, aki nem kívánt nyilatkozni az ügyben, a Peti Tamás vezette Adria Fundhoz semmilyen honlapot és telefonszámot nem találtunk, e-mail-címéről – amelyet a cégbíróságon adott meg hivatalos kapcsolattartásra – visszapattant az üzenet. A horvát kormányt is megkerestük, hogy eredetiek-e a zágrábi külügyminisztérium dokumentumai. Davor Ivo Stier ugyanis még júniusban lemondott hivataláról. Nagy eséllyel hamis az irat, hiszen a dokumentumokon szerepel Vesna Cvjetkovic aláírása is, aki azonban 2015 óta nem dolgozik a zágrábi külügyminisztériumban, miután két éve bécsi nagykövetté nevezték ki. A mai nap megérkezett a horvát kormány válasza is. Azt írják, hogy az elküldött dokumentum megvizsgálása után megállapításra kerüllt, hogy az nem a Horvát Köztársaság Kül- és Európa Ügyi Minisztériumának hiteles dokumentuma, hanem hamisított dokumentum, a Horvát Köztársaságban nem létezik ilyen program.

További érdekesség, hogy amikor a lapunknak nyilatkozó üzletember arról kérdezte Pintér Ákos ügyvédet, hogy miért nem perelte be az Adria Fundot, amiért jogellenesen jutott a letéti számlához, azt válaszolta, hogy erről egyeztetni fog az ügyvédjével, Fáhn Gáborral. Az Origo.hu három évvel ezelőtt írt egy hosszú cikket arról, hogyan nyerték meg a Mészáros Lőrinchez és Orbán Viktor miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető cégek a vízminőség javítására kiírt európai uniós pályázatokat. Fáhn Gábor neve is felbukkant a vállalkozások között, aki Hamar Endrével – Tiborcz István volt üzlettársával – közös cégben is szerepelt tulajdonosként. Az már csak hab a tortán, hogy Fáhn Gábor cége ugyanoda van bejelentve, mint az Adria Fund Kft., vagyis Budapesten, az Újpesti rakpart 7. szám alatt az I. emelet 6. számú lakásba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.