Tavaly 13 millió tonna gabona termett Magyarországon, ami 2 millió tonnával kevesebb a 2016-os mennyiségnél – mondta az Agromashexpo agrárgépipari szakkiállításon Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnökhelyettese szerint elképzelhető, hogy a jövedelemveszteség miatt a termelőknek újra kell gondolniuk az ez évre tervezett beruházásaikat, mivel nem lesz elég pénzük – tette közzé az Agrárszektor.hu. Mint az internetes szaklap beszámolt róla, a terméskiesés főként a takarmánykukoricánál következett be. A GOSZ a gabonaszektor tavalyi bevételkiesését 100 milliárd forintra becsüli.
A múlt évben megtermelt gabonából a becslések szerint 6 millió tonnányi mennyiséget lehet exportálni. Petőházi Tamás szerint a termelők elégedettek lennének azzal, ha az idén 15 millió tonna lenne a gabonatermés, az árak pedig elérnék a tonnánkénti 50 ezer forintot. Az őszi vetésekkel sikerült időben végezni, a GOSZ szerint pillanatnyilag minden rendben velük. Így az idei kilátások kedvezők, de végleges véleményt csak a vegetáció elindulását követő állapotfelmérés alapján lehet majd mondani. Az eddig enyhe tél az áttelelő kártevők miatt a későbbiekben gondot okozhat a termelőknek.
Az Agrárszektor.hu szerint a kukoricatermesztők szenvedték el a legnagyobb terméskiesést, komolyan csökkentve az agrárium hozzájárulását a bruttó hazai termékhez (GDP). Ennek kapcsán ismét kiújulhat az ágazati vita arról, hogy az agrárium teljesítményét mennyire határozzák meg a technológiai eljárások és az időjárás. A tavalyi tapasztalatok azt mutatják, hogy például a kukoricatermelés eredményességét és a termés mennyiségét döntően az időjárás befolyásolja.
Mint arról korábban már beszámoltunk, nemcsak gabonafélékből, hanem gyümölcsökből, főként almából is jóval kevesebb termett tavaly az átlagosnál. Az étkezési alma ára 15-20 százalékkal emelkedett, s elérte a vásárlók árérzékenységének a határát.
Eritreába visszük a tudást
A Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára több miniszterrel is találkozott Eritreában, ahol a Kormány.hu közlése alapján egyebek mellett mezőgazdasági, egészségügyi és oktatási témákban tárgyalt. Mikola István a megbeszélések során hangsúlyozta, hogy Magyarországnak fontos Eritrea stabilitása, ez alapvető az afrikai migrációs hullám megfékezésében. Az eritreai mezőgazdasági miniszter elismeréssel beszélt a magyar szakemberek korábbi, Afrikában tapasztalt sikereiről, a megvalósult lókivitelről és a bábolnai csirkeexportról. Magyarországról kertészeti szakembereket is várnak.