Továbbra sincs rá megnyugtató válasz: veszélyt jelent-e még kisgyermekeink egészségére a világ egyik legjelentősebb gyermektápszer-gyártójának, a Lactalisnak szalmonellával fertőzött tejpora? Noha eleinte úgy tűnt, hogy a babatápszerbotrány nem érinti hazánkat, mert korábban arról szóltak a hírek, hogy csak az észak-franciaországi, craoni üzemben tavaly február 15-e után gyártott tápszer bizonyos tételeiről van szó, többek között a Franciaországban Milumal, Celia és Picot néven forgalmazott termékcsaládok babatápjairól. Aztán kiderült, a vállalat valamennyi terméke fertőzött lehet, s 83 országba, köztük Magyarországra is szállítottak belőlük.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ennek megfelelően megkezdte a Magyarországra szállított termékek ellenőrzését, ám hiába tettük fel a vizsgálatokkal kapcsolatos kérdéseinket, a hivatal munkatársai lapzártánkig nem válaszoltak.
Ettől függetlenül ha a Lactalis által gyártott terméket vásárolt valaki, azonnal vigye vissza a boltba!
A készítmények a Rossmann Magyarország Kft. üzleteiben voltak kaphatók; a cég visszavonta a polcairól a terméket.
Azt kérték saját honlapjukon mindenkitől, hogy a botrányban esetleg érintett Babydream tápszereket és gyerekitalokat elővigyázatossági okokból vigyék vissza a legközelebbi üzletükbe, ahol blokk nélkül is megtérítik az árát. – Ha egy árut szalmonellafertőzés gyanújával visszarendelnek, a korábban már eladott termékeket kötelező a boltoknak visszavenniük, és vissza kell adniuk a pénzt. Ha bebizonyosodik, hogy egy ilyen fertőzött tápszertől lett beteg egy gyermek, akkor a polgári törvénykönyv alapján szerződésen kívül okozott kár miatt polgári pert indíthatnak a hozzátartozók – jelentette ki lapunk kérdésére Bercsényi Gábor ügyvéd.
Január közepéig 35 francia, egy spanyol és egy görög kisgyerek szalmonellafertőzéséről derült ki, hogy feltehetően a bébiétel okozta, ám szerencsére valamennyi baba felépült.
Ami igazán felháborító az ügyben, hogy a cég tavaly augusztusban annak ellenére nem értesítette a hatóságokat saját belső vizsgálatai eredményeiről, hogy ezek már ekkor kimutatták a szalmonellabaktériumot, másrészt a szeptemberi állami ellenőrzés sem mutatott ki semmit. Sőt, a HVG.hu szerint már 2005-ben is találtak szalmonellával fertőzött terméket a gyártó egyik ütemében. Akkor csaknem 150 gyermek betegedett meg.
A mostani botrányt az robbantotta ki, hogy decemberben több kisbaba szalmonellafertőzéssel került kórházba Franciaországban.
Januárban aztán kénytelen volt elismerni a fertőzést a tejipari óriás vezére is. Emmanuel Besnier, a 17 milliárd eurós forgalmú Lactalis vezérigazgatója kijelentette, akár 12 millió doboz babatejpor is fertőzött lehet, és az érintett termékek visszahívása megkezdődött. Noha a Lactalis elismerte azt is, hogy nem tudják egyértelműen kiszűrni a szalmonellával esetleg fertőzött dobozokat a többi közül, kommunikációjuk mégis arról szólt, ennek a döntésnek nem egészségügyi okai voltak.