Következő mérkőzések
Ukrajna
18:002024. június 26.
Belgium
Szlovákia
18:002024. június 26.
Románia

Hazaérkezett az ország aranytartaléka

Az MNB szerint ha az aranytartalék országon belül van, az erősítheti a hazánk iránti piaci bizalmat.

MN
2018. 03. 06. 8:39
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszakerült Magyarországra hazánk aranytartaléka – írja sajtóközleményében a MNB. A körülbelül 100 ezer uncia (három tonna) nemesfém Londonból érkezett Budapestre. A jelenlegi árfolyamon számolva 130 millió dollár értékű jegybanki aranytartalék hazahozataláról a Magyar Nemzeti Bank vezetése döntött.

Az aranyban tartott tartalék külföldi kezelését több jegybank ítéli kockázatosnak, ezért az utóbbi időben többek között a holland, a német, valamint az osztrák jegybank vezetése is úgy döntött, hogy részben hazaszállítja az aranytartalékot.

A Magyar Nemzeti Bank az 1924-es alapításától fogva tart aranytartalékot. A nemesfém mennyisége folyamatosan növekedett a második világháborúig, amelynek a vége felé mintegy 30 tonna súlyú aranytömböt és aranypénzt szállítottak ki az MNB-s „aranyvonattal” az ausztriai Spital am Pyhrnbe. A háború után, 1946-ban a mennyiség teljes mértékben visszakerült. A hetvenes évek első felében 65-70 tonna körüli szintre emelkedett, majd 1989-re 50 tonna körüli szintre csökkent az aranytartalékunk.

Az 1980-as évek végén született döntés arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank aranykészletét a minimális szintre kell csökkenteni. Rövid idő alatt 10 tonnára zsugorodott az aranytartalék, majd 1992-re a mai, 3 tonna körüli szintre csökkent.

A kilencvenes évek elején az MNB az aranyért ellenértékként kapott devizát az akkor biztonságosabbnak, likvidebbnek tartott és még magasabb várható hozammal kecsegtető külföldi állampapírokba fektette be. A 2008-as pénzügyi világválság alapjaiban írta át a jegybankok aranytartalékokkal kapcsolatos magatartását. Az arany nem pusztán befektetési termék a jegybankok számára, hanem stratégiai eszköz, amely alkalmas az ország iránti bizalom erősítésére külföldön és belföldön egyaránt. A tradicionális tartalékeszköz ilyen módon egyre nagyobb mértékben ismételten gazdaságstratégiai szereppel is bír.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.