Az erről szóló licencszerződést szerdán Budapesten írta alá David Höfer, a Ceská Zbrojovka Export vállalat vezérigazgatója és Kránicz Roland, a HM Arzenál Zrt. vezérigazgatója.
Simicskó István elmondta: cseh licenc alapján első lépésben a fegyverek összeszerelése indul meg, majd 2019. januártól a teljes gyártás Magyarországon lesz. Ez 200 embernek új munkahelyet is jelent majd – tette hozzá.
A miniszter felidézte, hogy a Magyar Honvédség fejlesztését már tavaly megkezdték, felívelő pályát rajzoltak meg. Ennek nyomán 2026-ig ütemezetten dolgoznak azért, hogy a Magyar Honvédség ütőképes, professzionális haderővé váljon.
A lőfegyverek magyarországi gyártásáról szóló bejelentést Simicskó István történelmi jelentőségűnek értékelte. Kiemelte: ezzel újabb mérföldkőhöz érkeztek a Magyar Honvédség fejlesztésében. „A magyar hadiipar újraindul” – fogalmazott a miniszter.
Simicskó István a sajtótájékoztatón elmondta: a magyar hadiipar újraélesztése során törekszenek arra, hogy elsősorban a V4-es országokkal együttműködve alakítsák hadiipari kapacitásaikat, s hogy katonai képességeiket egymás erejét megsokszorozva fejlesszék.
A miniszter elmondta: egy szakemberekből álló munkacsoporttal döntötték el, hogy a lőfegyverek gyártásáról a csehekkel állapodnak meg. Az ezen licenc alapján készülő fegyvereket katonák és rendőrök is tesztelték.
Karla Slechtová cseh védelmi miniszter azt mondta: a Cseh Köztársaság minden védelmi ipari együttműködést támogat a két ország között. Szavai szerint nagy szerződést írtak most alá Budapesten. A tízéves távlatú projekt 100 millió euró értékben 200 ezer lőfegyverről szól. A Magyarországon gyártott fegyverekből a cseh haderő is részesül majd – tette hozzá.