Már itthon is kezd üzletté válni a profi boksz

A hazai gálákon szereplő ökölvívók számla ellenében kapják meg a pénzüket, a döntő többségük katázik.

B. Molnár László
2018. 03. 08. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövedelmező üzletággá fejlődött az elmúlt évtizedekben a profi ökölvívás, amely nemcsak a bokszolókat és az edzőket, hanem a menedzselésükre, a meccseik szervezésére alakult csapatokat, valamint egész világszervezeteket tart el. Jelenleg az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az első számú fellegvára a professzionális bunyónak, ahol egy-egy fajsúlyosabb gála dollárszázmilliókat mozgat meg. Pénzügyi szempontból a csúcsot az évszázad meccsének kikiáltott Mayweather–Pacquiao-összecsapás jelentette: a 2015-ös Las Vegas-i meccs jegybevétele – 1500 dollártól (428 ezer forint) 10 ezer dollárig (2,8 millió forint) terjedő belépőárakkal – 74 millió dollárra, a fizetős tv-bevételek 300 millió dollárra rúgtak. Ezekhez adódtak az egyéb szponzoroktól származó pénzek, így összesen 400 millió dollár körül alakult a befolyt összeg, amelyből Floyd Mayweather 120, míg Manny Pacquiao 80 millió dollárt tehetett zsebre. Az európai piacon a londoni Wembley-ben tavaly rendezett nehézsúlyú Anthony Joshua–Vlagyimir Klicsko-összecsapás volt a csúcs: 90 ezer néző vásárolta meg a 40 és 2000 font közötti árú jegyeket, a két ökölvívó pedig 40 millió fonton osztozott testvériesen. Ezt megelőzően a szigetországban a szintén telt házas Carl Froch–George Groves meccs tartotta a rekordot 22 millió angol fonttal.

Magyarországon egyelőre elképzelhetetlenek ezek az összegek. Legutóbb február 16-án Budakalászon telt meg teljesen a sportcsarnok, ahol a Bokszvilágszervezet (WBO) interkontinentális öve volt a tét. A hazai profiboksz-élet legismertebb szervezője, promotere, Rácz Félix lapunk érdeklődésére elárulta, az esemény az elmúlt időszak legdrágább hazai rendezvénye volt a maga nettó 24,7 millió forintjával. – Évente nyolc gálát rendezünk, a helyszín eldöntésében sok szempont játszik szerepet: van-e helyi ökölvívó, aki megmozgathat lokális támogatót, illetve miként zajlik a jegyértékesítés. Hogy kik lépnek a szorítóba, az adja magát, hiszen az év elején általában két csoportba osztom a sportolóimat, és felváltva bokszoltatom őket. Egy eseményen általában hat-nyolc mérkőzésre kerül sor, ebből kettő vagy három címmeccs. Itthon 2500 és 20 ezer forint között tudunk értékesíteni belépőket, és általában a hetven-nyolcvan százalékig telt ház már nullszaldós, míg onnan felfelé mondhatjuk nyereségesnek az eseményt – jelentette ki a Felix Promotion tulajdonosa.

A menedzser elmondta, egy gálával már akkor elkezdődnek a kiadások, amikor fejben megfogalmazódik a rendezvény gondolata, ugyanis a ringbe lépő sportolókhoz, magához az eseményhez, illetve a helyszínhez kapcsolódóan is rengeteg költség merül fel. – Egy eseményen összesen négy munkatársam dolgozik, akik megközelítőleg hatvan alvállalkozót irányítanak. Egy világbajnoki címmeccs összköltségét mindig a két ökölvívó mérkőzésdíja határozza meg, ugyanis az egyéb szolgáltatások, mint az utazás, a szállás, az edzéslehetőség, a helyszín bérleti díja vagy a gálán használt látványtechnika árai csak minimálisan térnek el egymástól. Az ökölvívók a meccsüket követően számla ellenében kapják meg a kialkudott jussukat, és a bokszolóim döntő többsége a kisadózó vállalkozások tételes adója, a kata szabályai szerint rója le a járulékait az államnak. Nem titok, többször fizettem már ki nyolc számjegyű összeget is sportolóknak: korábban Nagy „Csonttörő” Jánosnak, míg most Szellő Imre a legmagasabban kvalifikált és legjobban fizetett bunyósom – fogalmazott Rácz Félix.

Természetesen a televíziós jogdíjak jelentik a gálák egyik legbiztosabb bevételi forrását. Ezzel kapcsolatban kiemelte, egy francia, német vagy svéd menedzser hasonló bevétele számszerűen ugyanakkora mint az övé, azzal a kis különbséggel, hogy amíg az ő jogdíjának pénzneme forint, addig az említett szakembereké euró. – A televíziós jogdíj itthon fix, az esemény rangjától függetlenül mindig egy bizonyos összeget kapok. Ez egy olyan alap, amire számíthatunk, ugyanakkor az esemény minőségét nem követi a jogdíj összege, mint Nagy-Britanniában vagy az Egyesült Államokban – tette hozzá a menedzser.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.